Biedriem

VSK Noskrien Facebook profils

Jautājums un atbilde

Kādas ne skriešanas aktivitātes ir savietojamas ar skriešanu un kad pieļaujamas?

Lai tiktu pie fiziskās slodzes ir pieejamas milzumdaudz iespējas – skriešana, braukšana ar riteni, ar skrituļslidām, peldēšana, nūjošana, dejošana, slēpošana un slidošana ziemā, dažādas sporta spēles, trenažieru un aerobikas zāles, un vēl daudz kas cits. Un, ja galvenais mērķis ir sevi uzturēt kaut kādā nebūt fiziskā tonusā, tad derēs jebkura no šīm aktivitātēm. Savukārt, ja galvenā uzmanība jau šobrīd ir pievērsta skriešanai, taču tai pat laikā reizēm gribas pasportot arī ārpus skriešanas, taču nav pārliecības, vai to vispār darīt, tad es ieteiktu ņemt vērā šādas lietas.

Pirmkārt, domājot par kopējo ķermeņa fizisko stāvokli, ir jāatceras tas, ka, jo zemāks ir cilvēka vispārējais fiziskās sagatavotības līmenis, jo lielāks pienesums kopējā fiziskajā kondīcijā, tai skaitā arī skriešanas rezultātos, būs no jebkuras fiziskās aktivitātes. Tas nozīmē, ka, piemēram, kādam, kurš ir nolēmis beidzot sākt kustēties, divu nedēļu regulāra mīšanās ar velosipēdu uzlabos ne tikai riteņbraukšanas prasmes, bet arī palīdzēs uzlabot rezultātus skriešanā.
Skrējējiem, kas jau ir ar zināmu pieredzi jau daudz svarīgāk ir tas, ka treniņos tiek tieši skriets nevis darīts, kas cits, jo, skrienot un, piemēram, braucot ar riteni nodarbinātie muskuļi atšķiras. Līdz ar to specifisko muskuļu, kas tiek izmantoti skriešanā, pilnveidošana vislabāk sasniedzama tieši skrienot. Tāpēc jāatceras, jo specifiskāki ir treniņi, jo būtiskāk, ka tajos tiek skriets, savukārt alternatīvos sportošanas veidus var iekļaut mierīgo skrējienu vietā, kad, piemēram, kājas ir pārāk sagurušas, lai skrietu, bet peldot vai braucot ar riteni asins cirkulācija muskuļos saglabāsies, līdz ar to efekts būs visai līdzīgs kā no lēna skrējiena, taču kājām tiks papildu atpūta, jo slodze tieši uz kājām būs mazāka nekā skrienot.
Visbeidzot, alternatīvās fiziskās aktivitātes ir nenovērtējama lieta periodos, kad ir sanācis tikt pie traumas. Ja trauma ir nopietna, kas liedz skriet vispār, tad, piemēram, riteņbraukšana vai peldēšana ļaus saglabāt vispārējo fizisko kondīciju, un pēc tam atsākot skriešanu, atgūt iepriekšējo skriešanas formu daudz ātrāk. Savukārt, ja trauma ir neliela vai ir pēctraumas periods, tad alternatīvas fiziskās aktivitātes, kombinējot ar skriešanu, ir veids kā pakāpeniski atgriezties skriešanā, nenoslogojot traumēto vietu ar skriešanu uzreiz par visiem 100%.
Nobeigumā vien gribu piebilst, ka, izvēloties citas fiziskās aktivitātes paralēli skriešanai, vajadzētu ņemt vērā to, cik liela ir iespēja gūt kādu traumu, kas pēc tam varētu likt atturēties no skriešanas uz ilgāku laiku. Tā, piemēram, skrējējiem, kas pieraduši pie vienveidīgām, monotonām kustībām, ir daudz lielāks risks gūt dažādas locītavu traumas aktīvās sporta spēlēs, jo locītavas nav gatavas tai slodzei, ko rada, piemēram, bieža un aktīva kustību virziena maiņa. Taču, darot visu ar prātu, jebkādas fiziskās aktivitātes noteikti nāks par labu.

Renārs Roze ir viens no labākajiem garo distanču skrējējiem Latvijā, kurš aktīvi piedalās dažāda mēroga sacensībās gan Latvijā, gan ārpus tās. Renārs savus rezultātus pusmaratona un maratona distancē sasniedzis ar smagu darbu un rūpīgu treniņu procesu, kura virzienus, metodes un paņēmienus apguvis pašmācības ceļā balstoties uz pieredzētā.

Renārs Roze piedalījies noskrien.lv rīkoto jauno skrējēju sagatavošanas akcijās, komandas koptreniņos ar padomiem treniņu procesam, plāniem, vingrojumiem pirms un pēc treniņiem, kā arī dalījies savā pieredzē par uzturu treniņu procesā un pirms sacensībām.

Renārs Roze raksta blogu par savu pieredzi, viņam var sekot Twitterī, kā arī tagad noskrien.lv Renārs regulāri atbildēs uz jautājumiem par un ap skriešanu

Iepriekšējie jautājumi

6 komentāri rakstam Kādas ne skriešanas aktivitātes ir savietojamas ar skriešanu un kad pieļaujamas?

  • marcinsh marcinsh

    spēlējot pludmales volejbolu dabūju traumu.tajā brīdī azarts ņēma virsroku pār prātu.šādi,tādi vasaras plāni tagad vējā.

  • Jekaterina Jekaterina

    Lokanības vingrošana (kā joga, bodyArt, pilates u.tml.) uzlabo arī sajūtas skriešanā, palīdz attīstīt arī līdzsvara sajūtu, kas vajadzīga arī skrienot, kā arī izloka arī no sēdošā darba cietušo muguru, stiprina korsetes muskuļus utt.

  • eees eees

    Biku arpus temas, bet tai pat laikaa pa temu :)
    Man shomenes ir iespeja uz BikramYogas nodarbiibaam katru reizi, kad eju uz taam njemt lidzi BEZMAKSAS vienu draugu, bet tadu, kas nekad tur nav bijis. Taa kaa ja kadam ir interese pamegjinat kas tas ir tad varat man PM uzraxtit zinju-megjinasim saskanjot dienu un laiku un aizvedishu jus 90min garaa 40gradu karstaa ekskursijaa :))))

  • eees piesakos garajā rindā ;)
    Būs iespēja atdot buffu un ziepjburbuļus no NRM TT

  • eees eees

    Ok Matīss :)
    Vispār mans rekords ir 30 nodarbības mēnesī, tā kā pagaidām vēl ir vietas tiem, kas vēlās veidot rindu. :) Tikai laiki būs vai nu 6:30/6:45 no rīta, vai 18:45/20:15 vakarā, bet nu to visu varam privāti sarunāt :)))

  • saki, kad un kur jābūt un lieta darīta ;)

Komentēt

  

  

  

Pievienotais komentārs var uzreiz neparādīties. Nevajag dubultā.