Biedriem

Jo augstāk kalnā jo dziļāk purvā jeb Hardangervidda maratons

 

Elpa smaga, Garmin pulkstenītis rāda vidējo tempu 28min/km, labprāt izmantoju attaisnojumu pabildēt – apsolīju Martai (maffijai). Ieleja dziļi lejā; kaut kur tālumā pretējā fjorda virsotnē samānāms sniegs, skaisti. Taka lietus dēļ pārvērtusies strautiņā, jādomā kur kāju likt – akmeņi slapji, kur nav akmeņi, tur ir dubļi, ripot lejā negribētos. Skrienamkurpes slapjas jau kādu stundu. Viss tukšs un kluss, lielākā daļa skrējēju pirmajos deviņos garlaicīgajos asfalta kilometros aizlidoja uz priekšu kā vējš. Palēnām raušoties augšā kādu pārīti panāku. Aprunājamies, uzzinot no kurienes esmu saņemu neizpratnes pilnu jautājumu – ko es te, Norvēģijas fjordos, daru?  Skarbāku skrējienu sagribējās. Ir skarbi. Pēdējie 3 kilometri ved gandrīz stāvus augšā. Mežu nomaina akmeņi ar ķērpju un sūnu saliņām. Neliels (un gaužām gaidīts) noskrējiens lejup.

 

SAMSUNG

Gandrīz augšā, priekšā pirmais sastaptais fjordu purviņš

Brīžiem takas nav, marķējums norāda, ka jāšķērso kāda upīte, akmeņu klājiens, pa kurieni tieši – brīva izvēle. Starp akmeņiem nelieli purviņi. Nākamais augšupceļš. Tuvojos fjorda augšpusei un vēju neviens neattur no pūšanas, ir kur ieskrieties, lietus jaciņa noder. Laipoju pa akmeņiem, kur akmeņu nav, kājas stieg dubļos un sūnās līdz potītēm. Pamanu tālumā vēl pāris skrējēju muguras. Trasē pavadīts vairāk kā 3 stundas, noskrieti 16km un pulkstenis atsakās turpināt sadarbību. Šaura taciņa vijas pa fjorda augšpusi, jāuzmanās no paklupšanas pret akmeņiem vai iestigšanas peļķēs. Ainava skarba, līdzjutēju, māju un tamlīdzīgu civilizācijas iezīmju nav, vien akmeņu klājums ar nīkulīgiem bērziņiem, uzņemot kārtējo bildi, secinu, ka arī zonas telefonam nav. Nez kā tagad varētu pielietot organizatoru iedotos viņu un ātrās palīdzības telefona numurus? Klumpačoju uz priekšu, par skriešanu to, lielākoties, ir grūti nosaukt. Skatiens piekalts takai. Sākas purvs. Brīžiem ir taka, laipa, brīžiem vienkārši jāskrien sfagniem cauri. Aptuvens simts pa priekšu skrienošo mitrākās vietas ir labi uzjaukuši un man tiek Stipro skrējiena cienīgi dublīši.

581574_602413436468781_351018526_n

Trase

Kājas saņem regulāru dubļu un ūdens terapiju. Beidzot noskrējiens. Arī pa dubļiem un purvu. Skrienu visu to labumu (dubļus un sfagnus) šķaidot uz visām pusēm. Dzeršanas/ēšanas punkts un 21km atzīme. Trasē pavadīta puse no kontrollaika – 4,5h. Uzjautāju brīvprātīgajiem, vai otra puse vieglāka, viņi saka, ka šī esot bijusi vieglākā puse. Jauki. Īsti gan nevaru iedomāties, kas var būt labāks par pamatīgu kāpumu un tad dubļiem un purviņu. Pret saldināto dziru un želejām protestēt sākušajam vēderam iebaroju maizīti ar ko krēmsieram līdzīgu un vēl ēdot dodos tālāk, laika necik daudz vairs nav, ja jau otra puse būs grūtāka un puse laika vien palikusi.

SAMSUNG

Kreisajā malā pusmaratona punkts. Pāri pretī – jaukais purviņš augšup.

Lejupceļš, tilts, ceļš, mazliet augšup pa lauku celiņu… un es saprotu, kas ir grūtāks par kāpumu un purviņu. Kāpums pa purviņu. Taka iet taisni caur sfagnu purvu, kurš pamanījies iekārtoties kalna nogāzē. Kājas stieg sfagnos un ledusaukstā ūdenī līdz potītēm. Salst un ir grūti. Velkos uz priekšu lēnām. Vienīgais mierinājums, ka lejupceļā apsteigtajai vietējo trijotnei neveicas labāk, kā bijuši aiz muguras, tā arī ir, vismaz kāds dzīvs cilvēks uz ko paskatīties. Jāsaņemas, purvā nepalikšu. Domāju par Ņergām un kā viņiem te patiktu. Katrs purvs ar laiku beidzas. Tieku pie godīgas kalnu taciņas, šauras un akmeņainas, galva negrib koordinēt kāju darbību, pārvietošanās joprojām lēna. Iedzeru kolu, paliek vieglāk un var pat paskriet. Ainava joprojām vientulīga un purvaina. Ripojot no kalna apsteidzu vēl pārīti. Atkal purvs, nu jau tas mani ne pārsteidz, ne izbrīna. Brīžiem iestiegu līdz ceļiem. Tā kā nav ne jausmas, cik laika un kilometru palikuši, skrienu cik ātri varu. Reizēm purva vietā tiek taciņa ar stingrāku pamatu – saldēdiens. Lejupceļā, pa purvu, ūdenim šļakstot tuvojos pēdējam ūdens punktam, tātad 34km pieveikti! Brīvprātīgie skandē uzmundrinājumus visu laiku, kopš mani ir pamanījuši. Kolas glāzīte un banāns tiek ielikti rokās. Norvēģis, kurš pirmajā ūdens punktā pie 9km atzīmes angliski nerunāja, nu jau tapis runīgāks. Nomierina, ka nu vairs gan purva nebūs un laika man arī pietiekot, satraukumam neesot pamata. Tagad tikai jātiek lejā pa serpentīna ceļu. Sajūta, ka neskrienu, tikai ceļu kājas un gravitācija izdara pārējo. Spēka necik daudz vairs nav, bet nekas nesāp, par to prieks, muskuļi un saites turas godam. Celiņš vijas šķietami bezgalīgi. Uz leju, līkums, uz leju, atkal līkums. Viss, esmu ciemā. Kalniņš beidzies un skriet ir grūti. Ieraugot finiša arku mani panāk divi norvēģu kungi labākajos gados, garām neskrien, tā arī visi trīs draudzīgi reizē ieskrienam finišā.

Noskrēju. Spēka necik vairs nav. Dubļaina līdz ceļiem. Ir prieks. Un savā ziņā pārsteigums, ka tiku līdz finišam, jo bija skarbāk kā gaidīju. Visu kontrollaiku pat nevajadzēja, vēl 1h15min palika rezervei.

Vēlāk uzzinu, ka esmu viena no 15 finišējušajām sievietēm un vienīgā ārzemniece. Kopumā patika ļoti. Noorganizēts ļoti labi. Dalībnieku maz, lielākoties skrēju viena, atbalsta trases malā praktiski nekāda. Morāli bija vieglāk kā asfalta maratonā.

Ieskatam oficiālās bildes no pagājušā gada apskatāmas šeit http://www.xtremeidfjord.no/eng/Hardangervidda-Marathon/Photos/Pics-2012

15 komentāri rakstam Jo augstāk kalnā jo dziļāk purvā jeb Hardangervidda maratons

 • Hiēna essnee

  (Skauž poga)

  Ieraugot to trases dubļu bildi, arī pirmā doma bija – stipro skrējiens! Super, malacis, ka to pieveici! :)

 • Labinieks Labinieks

  Tāds dokumentālās filmas cienīgs apraksts ar nosaukumu IZDZĪVOTĀJS :) . Visu cieņu par paveikto.

 • viagris viagris

  Fantastiski!! Arī gribas to sajūtu – bez spēkiem šķērsot finiša līniju, ceru, ar 33km Siguldā man pietiks :D

 • Lauma Lauma

  Iztēlojos ainiņas no brišanas pa purvu, superīgi.
  Skauž :)

 • Ance K Ance K

  Dzelzs cilvēks- visu cieņu!
  Izlasot aprakstu un paskatoties foto- trūkst tik Bāskervilu suņa tajos purviņos… brrr.
  Malacis!

 • spaanietis spaanietis

  Skrējiens ar raksturu paņemts! Respect! Lasu tos kalnu stāstiņus un jūtu, ka arī mani tas pamazām virza uz kāda kalnu starta pusi… :-) Paldies par rakstu Guna!

 • flower flower

  Es arī gribu! Ak, kārdinātāji ar šiem ņerdzīgajiem stāstiem!

 • Organizatoru pērnā fotogalerija netur līdzi purvu pavēlnieces Gunas bildēm. Viņnedēļ Guna vēl pamanījās Priekuļu treilā atsildīties krosiņā ar garāku noskrieto gabalu, kā tika rakstīts piedāvātajā nolikumā. Vasaras garumā bija tas gods redzēt, kā Guna apņēmīgi gatavojās fjordu klanu maratonam. Tamdēļ dubults prieks par viņas paveikto ;)

 • Jekaterina Jekaterina

  Visu cieņu Gunai par uzdrīkstēšanos un arī par finišu! Uzrakstīts kārdinoši :D

 • ramiism ramiism

  Apsveicu ar paveikto! Izklausās pēc kārtīga un ātra pārgājiena ar skriešanas elementiem.

 • Guna Guna

  Paldies! Raksta mērķis arī bija sakādināt ;)
  Arī maratons (distances garuma izpratnē) var būt piedzīvojums, tā arī šajā pasākumā jutos. Pirmie 9 pēdējie 8km bija skrējiens, pa vidam tiešām vairāk pārgājiens ar skriešanas elementiem, lai gan, ja ņem vērā kāpumu summu, tad kontrollaiks tomēr nebija pārlieku dāsns un visos skrienamajos un lejupejošajos posmos tiešām bija jāpakustina kājiņas ātrāk, lai iekļautos kontrollaikā. Ir man tāds niķis – pieteikties, un tad domāt, kā tad tikšu galā, tā arī šoreiz :D Paldies visiem, kas turēja īkšķus un ticēja, ka to varu (pati nebiju tik droša, jo ar gatavošanos varēja būt labāka). Tur, purvā, tas daudz palīdzēja. Mans galvenais secinājums – pa takām skrienas vieglāk (vismaz morāli), jo daudz citu lietu par ko domāt, vairāk ir “šeit un tagad” sajūta.

 • ramiism ramiism

  Sakārdināt izdevās viennozīmīgi

 • maffija maffija

  Burvīgs bridiens ;) par finišu kontrollaikā nebija šaubu. Guna trases skarbāko pusi veikusi ātrāk nekā vieglāko.

 • Artūro

  Guna pamatīgi ieliek kloķi daudziem indivīdiem, kas sevi sauc par stipro dzimumu, un par šādām izklaidēm pat nesapņo. Riktīgs enerģijas kamoliņš.

Komentēt

  

  

  

Pievienotais komentārs var uzreiz neparādīties. Nevajag dubultā.