Biedriem

VSK Noskrien Facebook profils

Jautājums un atbilde

Kas jāievēro trenējoties aukstā laikā?

Skriešanai aukstā laikā, protams, galvenais faktors, kas jāņem vērā, ir aukstums, taču, ja mēs ar auksto laiku saprotam ziemas sezonu kopumā, tad uzmanība būtu jāpievērš arī pamatam zem kājām. Aukstums nozīmē to, ka skrienot ģērbjamies siltāk un nedaudz biezāk kā vasaras sezonā, līdz ar to kustības varētu būt nedaudz ierobežotākas, taču jāatceras, ka, lai skrietu aukstumā, nebūt nav jāsatuntulējas tikpat silti kā ejot uz veikalu vai vienkārši pastaigāties. Skrienot ķermenis ražo pietiekami daudz siltuma, līdz ar to, ja vien skrējiens nav ar apstāšanās pārtraukumiem, kuros ķermenis varētu sākt atdzist, skriešanai ziemā pietiek ar 2-3 visnotaļ plānām apģērba kārtām. Tā kā ķermenis skrienot sasilst pamazām, tad izejot no mājas vēlamāk būtu, ja ir sajūta, ka esi saģērbies nedaudz par plānu, citādi, ja silts būs jau no sākuma, ķermenim uzsilstot būs pārāk karsts. No komforta un patiesībā arī veselības viedokļa vēlamāk būtu, ja virsējā būtu vēju aizturoša, jo vēl lielāks risks par vienkārši aukstumu ir vējš kombinācijā ar aukstumu, kad vidēja stipruma vējš var radīt sajūtu, ka temperatūra ir pat par 10 grādiem zemāka par to, ko rāda termometrs (precīzas tabulas var atrast internetā ar terminu ‘windchill’), kas nozīmē, ka vējainā laikā ziemā tikt pie apsaldējumiem ir daudz vieglāk. Tāpēc vējš un vēja virziens būtu jāņem vērā, plānojot treniņa virzienu, lai sākuma daļā sanāktu skriet pret vēju un beigās pa vējam, nevis otrādi, jo pretējā gadījumā ķermenis sākotnēji pārkarsīs, bet pēc tam stiprā pretvējā atdzišana notiks pārāk strauji.

Attiecībā uz segumu zem kājām – sniegs ir tas, kas padara treniņus ziemā grūtākus, jo pamats vairs nav līdzens, saķere un atspēriens vairs nav ideāli, līdz ar to pie tās pašas piepūles, ar ko skrienam vasarā, ziemā ātrums ir lēnāks. Taču šo apgrūtinājumu var pārvērst arī pozitīvā efektā, jo, it īpaši skrienot pa dziļāku sniegu, iespējams gan attīstīt spēku kājās, gan arī nostiprināt kāju locītavas, kurām, skrienot pa nelīdzenu pamatu, slodze ir krietni lielāka. Taču īpaši uzmanīgiem jābūt attiecībās ar ledu. Ledus var būt ne tikai atklāti redzams, bet tas var slēpties arī zem sniega, tāpēc katru brīdi jābūt gatavam, ka pēkšņi var izslīdēt kāja, kas nozīmē, ka daudz lielāka nozīme ir koordinācijai; daudz prātīgāk ir jāskrien pagriezienos, kur izslīdēšana var būt īpaši bīstama, kam var arī sekot nepatīkams kritiens.

Aukstums, kā arī sniega un ledus pamats skriešanu ziemā padara lēnāku, un, lai arī tieši šī iemesla dēļ ziemā ir pierasts treniņos vairāk pievērsties garāku un lēnāku skriešanai, tomēr laiku pa laikam arī vēsajā laikā būtu vēlams paskriet arī nedaudz ātrāk – ne tik intensīvi kā ātrajos treniņos siltajā sezonā, bet tomēr tik daudz, lai kājas ziemā pavisam neaizmirstu ko nozīmē ātrāka skriešana.

Renārs Roze ir viens no labākajiem garo distanču skrējējiem Latvijā, kurš aktīvi piedalās dažāda mēroga sacensībās gan Latvijā, gan ārpus tās. Renārs savus rezultātus pusmaratona un maratona distancē sasniedzis ar smagu darbu un rūpīgu treniņu procesu, kura virzienus, metodes un paņēmienus apguvis pašmācības ceļā balstoties uz pieredzētā.

Renārs Roze piedalījies noskrien.lv rīkoto jauno skrējēju sagatavošanas akcijās, komandas koptreniņos ar padomiem treniņu procesam, plāniem, vingrojumiem pirms un pēc treniņiem, kā arī dalījies savā pieredzē par uzturu treniņu procesā un pirms sacensībām.

Renārs Roze raksta blogu par savu pieredzi, viņam var sekot Twitterī, kā arī tagad noskrien.lv Renārs regulāri atbildēs uz jautājumiem par un ap skriešanu

Iepriekšējie jautājumi

5 komentāri rakstam Kas jāievēro trenējoties aukstā laikā?

 • Ja tomēr ar skriešanu aukstumā nevarat sadzīvot, tad HotelAlicia, kas pagājušajā Skrien Latvija sezonā atbalstīja arī VSK Noskrien ātrāko komandu, par īpaši draudzīgiem nosacījumiem aicina vēl pēdējos aukstos mēnešus pavadīt skrienot un atpūšoties Spānijā Vidusjūras piekrastē. Par cenām un citu informāciju rakstiet uz alicia@hotelalica.com
  Jau ar so sestdienu īpaši ekskluzīva iespēja veselu mēnesi baudīt Renāra Rozes kompāniju gan treniņos, gan pie vakariņu galda pavadīt laiku saturīgās sarunās un saņemt nenovērtējamus padomus!
  Pievienojietoes!
  Un, lai nebūtu tuksa runāsana, arī vietējos mačos varam parādīt kā jaskrien:https://www.carreraspopulares.com/v5-calendario/V5CC_menu_meses.asp?fr_id_deporte=1&fr_id_pais=10&fr_id_comunidad=1

 • Raitis

  “Tāpēc vējš un vēja virziens būtu jāņem vērā, plānojot treniņa virzienu, lai sākuma daļā sanāktu skriet pret vēju un beigās pa vējam, nevis otrādi,…” Es atkal labprātāk daru tieši otrādi- sākumā skrienu pa vējam, lai kaut cik uzsiltu. Savukārt mājupceļā skrienu pret vēju, jo ir jau pietiekami silti, lai aukstumu tik ļoti nejustu. :D

 • Kuks Kuks

  Manam virskreklam windstopper audums ir tikai priekšpusē, tāpēc daru tāpat kā Raitis – mājup cenšos skriet pretvēju, lai pavējš nepūstu sasvīdušjā mugurā :)

 • ansiso ansiso

  Es atkal velku tādu apģērbu, ko viegli novilkt pa ceļam. Attiecīgi, ja virs 0 °C, tad T-krekls tiek noģērbts nost, ja prasās, bet, ja zem 0 °C, tad garais krekls tiek vilkts nost. Un tad pa vēja virzieniem nav jāsatraucās

 • DK86 DK86

  Šis ir pirmais gads, kad nopietni skrienu, uz rezultātu… Nāk ziema.. Jau ir ziemas skriešanas drēbes, galvas lukturis…
  Piekrītu, ka ziemā labāk skriet ilgi, bet lēni. Pienāks aprīlis, būs gaišie un siltie vakari – intervāli, tempa skrējieni – tas nekur nepaliks, bet prioritāte ziemā – saglabāt izturību!
  Nē, nu kādam varbūt pofig, viņš arī ziemā skrien kilometru trīsarpus minūtēs un nekas, ka aukstu gaisu saelpojies, bet piemēram es ar to skriešanu ziemā tā uzmanīgāk.

Komentēt

  

  

  

Pievienotais komentārs var uzreiz neparādīties. Nevajag dubultā.