Biedriem

VSK Noskrien Facebook profils

Kas ir triatlons?

Liela daļa cilvēku nekad neuzzinās, kāda ir sajūta pēc noskrieta pusmaratona. Vēl lielākai daļai tas pats izpaliks ar maratonu. Bet ir cilvēki kuriem ar to ir par maz. Viņi skrien Siguldas kalnu skrējienā, viņi skrien 100km, viņi skrien apkārt Moblānam. Bet ir arī cilvēki kuriem ar skriešanu vien nepietiek, vai arī precīzāk – viņi skrien maratonu pēc tam, kad nopeldējuši gandrīz četrus kilometrus un 180km nobraukuši ar riteni. Tie ir dzelzs vīri no Ironman.lv. Latvijas rekordists un Ironamn.lv treneris Romāns Melderis atbild uz jautājumu, kas tad ir triatlons.

Kas ir triatlons?

Triatlons ir sporta daudzcīņas sacensības, kurās dalībnieki vienu pēc otras veic dažāda garuma peldēšanas, riteņbraukšanas un skriešanas distances. Populārākā triatlona distance ir Olimpiskais triatlons – 1,5km peldēšana, 40km riteņbraukšana un 10km skriešana. Vēl populārs ir sprints – 0,75km peldēšana, 20km riteņbraukšana un 5km skriešana. Šo abu sacensību rīkotājorganizācija ir Starptautiskā triatlona federācija (ITU).

No garo distanču sacensībām populārākās Ironman (3,8km – 180km – 42,2km) un Half Ironman jeb 70.3 sacensības (1,9km – 90km – 21km). Tās organizē World Triathlon Corporation (WTC).

Strauji popularitāti iegūst arī citi sacensību formāti un distances, populārākie no tiem ir TriStar sacensību seriāls, kur sacensības notiek 1km-100km-10km un 2km-200km-20km distancēs un Xterra apvidus triatlona čempionāts, kas notiek 1,5km-32km-12km distancē.

Kura ir svarīgākā disciplīna triatlonā?

Triatlonā svarīgas ir visas sporta disciplīnas. Triatlonistam ir jābūt universālajam kareivim, jeb multimāksliniekam, spējīgam sasniegt labāko rezultātu visu trīs sporta disciplīnu kombinācijā. Finišā nav nozīmes tam vai pirmais izkāpi no ūdens vai biji līderis riteņbraukšanā.

Bez sporta disciplīnām triatlonā liela nozīme ir arī ēšanai distances laikā, īpaši tas svarīgi garajās distancēs, kur nepareiza vai nepietiekama uztura un šķidruma uzņemšana var liegt sasniegt finišu vai uzrādīt labāko rezultātu. Vēl triatlonistam arī jāmāk ātri pārģērbties, jeb pievarēt tranzītzonas – novilkt hidrotērpu un uzvilkt skriešanas apavus pēc peldēšanas un veikli pāriet no riteņbraukšanas uz skriešanu, tas īpaši svarīgi īsās distancēs.

Ar triatlonu var nodarboties arī Latvijā?

Triatlona sezona Latvijā ilgst no jūnija līdz augustam un tas galvenokārt saistīts ar ūdens temperatūru atklātos ūdeņos. Trenēties iespējams visu gadu. Vasarā treniņu vietu un iespēju klāsts ir plašāks, ziemā atliek peldēt baseinā un trenēties trenažieru zālē. Īpašos gadījumos, ko šoziem, kad gatavojāmies startam Abu Dabi triatlonā, daudz skrējām ārā un rīkojām ziemas velo treniņus.

Kuras ir triatlona nozīmīgākās sacensības Latvijā?

Nozīmīgākajām vajadzētu būt Latvijas čempionāta sacensībām Olimpiskajā un Sprinta distancē, taču populārākās ir Vaidavas triatlons, kas 2010.gadā pulcināja 400 dalībniekus un ir Latvijas triatlona sacensību rekords.

Un pasaulē?

Pasaulē triatlons dalās divās lielās daļās – Olimpsikajā triatlonā (ITU), kur notiek pasaules kausa izcīņa un pasaules čempionāta sacensības, un Ironman triatlonā (WTC), kur galvenās sacensības ir Pasaules Ironman čempionāts Havaju salās.

Nozīmīgākie tituli, ko var iegūt profesionāls triatlonists ir ITU pasaules čempiona tituls, Ironman pasaules čempiona tituls un Olimpiskā medaļa triatlonā.

Sievietes ar triatlonu nodarbojas?

Sievietes tāpat startē triatlona sacensībās un cīnās par tituliem visās kategorijās un distancēs. Piemēram, divkārtējā Ironman pasaules čempione Krisija Velingtone (Chrissie Wellington) Ironman Arizona sacensībās 2010.gadā finišēja 8.vietā sacensību kopvērtējumā zaudējot uzvarētājam tikai nepilnas 30 minūtes.

Triatlonam ir vajadzīgs speciāls ritenis?

Triatlonā vislabāk piedalīties ar šosejas riteni, ja vien tas nav apvidus triatlons. Katrās sacensībās ir savi noteikumi.

Olimpiskajā triatlonā var braukt ar šosejas riteņiem un īsajām guļstūrēm. Savukārt Ironman triatlonā priekšroka tiek dota priekšroka individuālā brauciena riteņiem ar guļstūrēm, tiem ir būtiskas aerodinamiskās priekšrocības, tiem ir ērtāka braukšanas pozīcija un uzsēde ļauj efektīvāk darbināt kāju augšstilbu muskulatūru un pietaupīt pēdas un ikrus skrējienam.

Tu esi Ironman.lv komandas treneris. Cik liela ir komanda?

Šobrīd komanda esam 12 dalībnieki dažādās vecuma grupās. Ikdienā katrs strādā savu darbu un brīvajā laikā trenējas.

Kāpēc tieši Ironman?

Ironman triatlons tiek uzskatīts par klasisko triatlona distanci 3,8km-180km-42,2km. Ironman ir arī populārākā distance un iekārojamākais tituls triatlonā. Ironman triatlons ir radies Havaju salās, kur ik gadu arī notiek Ironman Pasaules čempionātā sacensības. Leģenda vēsta, ka Ironman sacensības radušās strīda rezultāta starp peldētājiem un skrējējiem par to, kuri sportisti ir visizturīgākie. Atrisināt šo strīdu tika izlemts sacensībās, kurās tiktu apvienotas trīs sacensības garajās distancēs: sacensības peldēšanā atklātajā ūdenī Waikiki Roughwater Swim (2,4 jūdzes / 3,862 km), sacensības ar velosipēdiem Around-Oahu Bike Race (115 jūdzes; parasti notiek divās dienās) un maratons Hanolulu (26,219 jūdzes / 42,195 km). Vairāk par Ironman triatlonu un triatlona vēsturi ironman.lv lapā.

Kādi ir tavi sportiskie sasniegumi triatlonā?

Pirms pieciem gadiem uzstādīju Latvijas rekordu Ironman distancē. Šogad ir mēŗķis šo rekordu labot.

Pagājušo gadu rudeni jūs ielūdzāt uz triatlona brīvdienām, kur ļāvāt interesentiem piedalīties komandas treniņu procesā. Šogad būs kaut kas līdzīgs?

Atvērtos treniņus noteikti rīkosim vēl. Pašlaik izskatām iespēju rīkot atvērtos treniņus aprīļa garajās brīvdienās.

Ar ko triatlonists nodarbojas kad nepeld, nebrauc ar riteni un neskrien?

Ir ļoti maz tādu brīžu, kad triatlonists netrenējas. Starpsezonā un sezonā treniņi aizņem lielāku daļu laika ārpus darba. Īsu pauzi paņemam tikai sezonas beigās, kad trenējamies pavisam nedaudz.

Taču ikdienā kad netrenējamies, strādājam, pavādām laiku ar ģimenēm un draugiem. Sanāk tā, ka plānojam dzīvi ap trialonu, jo lai sasniegtu rezultātus ir jāiegulda ļoti daudz laika un pūļu.

Hokejs, slēpošana, medības ar pa druskai paspīd – tā nu nav, ka nekā cita.

32 komentāri rakstam Kas ir triatlons?

 • Es esmu viens no pirmā atklātā treniņa upuriem… :) Man iepatikās treniņu daudzveidībaun komandas gars. Un nu jau kādu laiku arī es Romāna uzraudzībā gatavojos savam pirmajam Half Ironman sacīkstēm!
  Un domāju ka šis viss palīdszēs arī pievarēt Montblan 96km distanci augusta.

 • Katrīna Gatere Katrīna

  Paldies par rakstu! Ar katru brīdi arvien lielāka vēlme startēt (un finišēt) triatlonā.

 • Aigars Aigars

  Uz mani lielu iespaidu atstāja pēdējā Hawaii pasaules čempja video. Jā … TAS ir tā vērts! Pat vēl vairāk.
  Paldies, Signi, par rakstu!:)

 • Ainars Ainars

  Man pirmais iespaids par Ironman radās vēl mācoties vidusskolā gadā 86. Ansis Epners no starptautiska sporta filmu festivāla bija atvedis kasetes ar filmām, tai skaitā pāris stundu garu reportāžu par šo maču Havaju salās. Skatījāmies mēs nākamā ministru prezidenta un ministra Valda Birkava darba kabinetā. Viņš toreiz vadīja Kriminoloģijas laboratoriju un arī komisiju, kas noteica, kuras videofilmas padomju pilsoņi skatīties drīkst un kuras nē. Šajā sakarā viņam bija pieejams videomagnetofons, un Ansis grupai interesentu varēja filmas atrādīt:)

 • Nebūtu man tā peldēšana tik sūdīga :( …

 • Dokken

  Labs raksts. Viss ir pareizi uzrakstīts. Diemžēl Latvijā regulāri nodarbojas ar triatlonu un startē sacensībās tikai kādi 20 – 30 triatlonisti. Starp citu, Latvijā ir tikai vienīga sieviete, kura veica ironman distanci – Monika Lemese. Kopumā Latvijā „ironman” skaits tuvojas 30 cilvēkiem. Vairāk par Latvijas triatlona aktivitātēm lasiet šeit – http://www.tripower.lv

 • sm72 sm72

  Ja pareizi saprotu, tad ir maz latviešu triatlona profesionāļu. Tad jautājums- pa kuru laiku Jūs strādājiet? Man skriešana dienā aizņem kādas 3-4 stundas. Tādā gadījumā triatlona treniņi varētu nozagt no dienakts kādas 7-9 stundas.

 • ugis

  finisheet triatlonu ir super! un tad katru reizi rodas apetiite peec garaakaam discipliinaam!! vieniigi, probleema saakas tad kad saac intereseeties par ekipeejumu!!! un uzzinot kaadas ir velosipeedu cenas, tad, laikam pietiek vienkaarshi ar piedaliishanos nevis ar rezultaatu, kas buutu paaraaks par citiem!!! ;)

 • Labinieks raksta bažas par peldēšanu. Nav jābažījas, es joprojām peldu salīdzinoši slikti, bet tas neliedz izbaudīt triatlonu. Vajag tik peldēt =)

 • Artūro karalisArturs

  Mans sapnis, nopietni. Bet ar pašreizējo treniņu peredzi un iespējām – smieklīgi. Vismaz jāpaprasa šovasar vecajam Zemzaram, vai vēl dod padomus jēdzīgai peldēšanai. Domāju svarīgi, lai neiztērētu pārlieku spēkus uz pārējām distancēm. Eh, gan jau nav tik traki.

  Un tiešām, es arī pievienojos sm72 jautājumam!

 • Dokken

  “Tad jautājums- pa kuru laiku Jūs strādājiet?” Triatlonistiem ir tāds teiciens: Если спорт мешает работе, то надо бросить работу…)))

 • Strādājam darba laikā un trenējamies brīvajā laikā tāpat kā visi citi. Ir reizes kad gan no rīta, gan vakarā. Un atliek laiks arī sievietēm, bērniem, vecākiem, dzīvniekiem utml.
  Šeit laba karikatūra par gatavošanos Ironman (angļu valodā): http://www.ironman.lv/galerija/video?gal=14
  Šajā ir daudz patiesības kā jau visos labos jokos =)

 • SM 72– 3-4 stundas skriet dienaa ..tas Man liekas nejiespeejami,7-9 stundas Mees tikai paaris reizes meenesii uzejam.Parasti darba dienaas tam veltam ap 2-3 stundaam ne vairaak.
  Taa,kaa nav tik traki:))

 • sm72 sm72

  3-4 stundas dienā tas ir bruto laiks ar visu saģērbšanos un dušošanos:) Triatlonistiem vēl jāpieskaita eļļošanas darbi:D

 • Nesen vienam no saviem audzeekniem teicu ….Ja slikts laiks tad uzvelc formu ,paseedi tajaa kaadu stundu ,nomazgaa riteni vai krossenes un uzskati,ka esi patrenneejies:)))

 • sm72 sm72

  Sarkasmu uztvēru, taču tajā visā ir arī savs domu grauds:) Nezinu kā triatlonisti, taču skrējēji bieži vien postulē, ka nav slikti laika apstākļi, ir vienkārši nepiemērots apģērbs:)

 • mērīšanās jau vienmēr pastāvēs. ar ironiju par tēmu Iron Man vs Ultra Runner http://www.xtranormal.com/watch/8279147/ultra-runner-vs-iron-man

 • Gints

  Normals triatlona ekipejums izmaksa ap Ls 3000 (hidra, ITT ritenis, sosejas ritenis, velo apgerbs, skriesanas atributi utt.). Latvija triatlons nav un nebus populars tiesi ta iemesla del. Tauta, kas tadu naudu var atlauties teret, strada pilnu slodzi un audzina bernus. Kam tadu pienakumu nav, tiem parasti nav naudas, bet toties ir daudz laika dirnet uz sosejas vai meza. Tapec – noskrien.lv

 • Aivars703 Aivars703

  Gint, ja es šosezon iemācīšos peldēt, tad varbūt jau šogad pieveikšu Vaidavas Triatlonu. Es zinu ka tas ir istenībā ‘bērnu’ triatlons, bet tomēr Triatlons. Manas izmaksas – dalības nauda jo ritenis ir (uzlabots ielas – pirku pa 150LVL 7 gadi atpakaļ), pelbikses ir, skrienamčības arī ir.
  Ar to es gribu teikt – lai nodarbotos ar Triatlonu, tāpat kā ar skriešanu amatiera līmenī – nevajag daudz naudas. Vajag lielu gribasspēku, apņēmību arī spītību lai jebkuros laika apstākļos noskrietu pāris tūkstošu kilometru, nopeldētu pāris simtus kilometru un vēl nobrauktu ar riteni n-tos tūkstošus. Pat tad kad negribi un tas viss ir apnicis.

 • Lauma laumiic

  Aivar tu aizmirsi par peldvesti, tad var arī kārtīgi neiemācīties peldēt :)

 • Gint, nevajag 3k Ls, lai ar triatlonu nodarbotos. Es trešo sezonu braucu ar to pašu šosejas riteni. Gribēt vajag. Vaidava ir lieliska vieta, kur pamēģināt un var iztikt bez speciāla ekipējuma. Būs āķis lūpā =)

 • ugis

  Arti! tieshi taa, buus aakjis luupaa, un paraadiisies veelme iet uz priekshu, un tad atdursies pret to karikatuuras video par ironmanu!!!

 • Tuksnesa vetra Tuksnesa vetra

  Pagājušo gadu piedalījos Vaidavā. Sajūtas lieliskas, neskatoties uz to,ka minos ar nudien “tautas” velospidēdu, toties, kā jau īsts “noskrienietis” kārtīgi “iekabināju” skriešanas posmā. Tā ka – uz priekšu!

 • Ainars Ainars

  Domāju, ka šovasar Vaidavā būs jauns dalībnieku skaita rekords. Divu dienu tusiņš aktīvas atpūtas cienītājiem kļūst par vienu no kulta vietām tieši atmosfēras un kopējas vakarēšanas dēļ.
  9. jūlijā skrējienam apkārt Vaidavas ezeram 30 gadu jubileja.
  10. jūlijā 3 dažādu garuma distanču triatlons. Vaidava jau apzināti tiek veidots kā mačs, kur pirmo reizi pamēģināt. Bez tam publikas atbalsts garantēts, jo gonka ar atsevišķu startu.

 • sm72 sm72

  Varbūt tiem, kuri nemāk peldēt varētu dot iespēju Vaidavas triatlonā soda apļus uzskriet? Nepeldēt pāri Vaidavas ezeram, bet gan apskriet apkārt:D

 • Ivars Ivars

  Super, sm72, balsoju par šādu programmas punktu! :)

 • Aivars Aivars

  Man gan ir atšķirīgs no sm72 priekšlikums – nopeldēt vai noskriet kādu soda apli tās sasodītās riteņbraukšanas vietā! :D

 • Aivars Aivars

  Vai viena cita opcija – ja jau laumiic atļāva peldēt ar žirafīti, tad man varētu atļaut braukt ar trīsriteni! :D

 • Lauma laumiic

  Man Ventspilī atļāva peldēt arī ar vesti, tā kā Aivar meklē trīsriteni :)

 • […] velti triatlona “kroņa” disciplīna tiek dēvēta par “Ironman” jeb Dzelzsvīru sacensībām – lai pieveiktu teju četrus kilometrus peldus, 180 kilometrus uz divriteņa un pēc šiem diviem […]

 • edGars

  Pienācis arī mans laiks triatlonam. 70.3. 1. jūlijs. Vēl tik hidra jāsagādā, cits viss ir.

Komentēt

  

  

  

Pievienotais komentārs var uzreiz neparādīties. Nevajag dubultā.