Biedriem

VSK Noskrien Facebook profils

Ar spēles garšu gada garumā

DSC_3725

Salauziet savu iedomu uzliktās važas, un Jūs salauzīsiet arī važas, ko uzliek ķermenis.

/R.Bahs „Kaija Vārdā Džonatans Livingstons”/

Viss jaunais un radošais sākas ar: Kā būtu, ja Es…

~ Kā būtu, ja Es izdomātu velosipēdu?

~ Kā būtu, ja Es vairs neskatītos TV?

~ Kā būtu, ja Es skrietu katru dienu?

Par velosipēdu – kāds mani jau apsteidzis, TV aparāts jau gadus četrus stāv iepakots savā oriģinālajā kastē uz skapjaugšas, tad nu šī būs īsā versija (garajai vajadzētu veselu grāmatu sējumu izdot…) par skriešanu katru dienu, par spēlēm, spējām un atziņām.

Sākums meklējams 2013.gada oktobra otrajā pusē, kad aktīvi strādāju pie biznesa plāna (par veselīga dzīvesveida našķiem) un pēdējās dienās pirms aizstāvēšanas – 24/10 – bija visvairāk darba: gan pārskatīt statistiku, gan aprēķinus pārbaudīt, gan pašas prezentācijas izstrāde. Tā nu veiksmīgi pabeidzis šo projektu (spēli) un, ieguvis teicamu novērtējumu, uzreiz pēc atgriešanās mājās no svinību galda – pamanīju, ka skriešanas kedas ir noputējušas, jo nebij skriets jau kādas dienas 3. Nekavējoties, ķēros vērsim pie ragiem: nopūtu putekļus, izdzenāju zirnekļus un devos prom ielās. Uzreiz pieslēdzās Prāts ar savām pārdomām un analīzi (tajos laikos Prāts vēl skrēja līdzi) par teicami padarīto darbu, pateicībām un vēl tādu kā tukšuma sajūtu, jo šī interesantā un aizraujošā spēle nu bija galā – ko nu? Jārada kas jauns! Uzreiz aktīvi ģenerējošais Prāts atsauca ainiņu no nesenā Puma skrien treniņa, kad Renārs stāstīja par savu čomu, kas bija apņēmies visu decembri katru dienu skriet pa 10 km, likās – oho-ho-ho – tā tik ir apņemšanās, tas tik ir raksturs!

Tajā brīdī uzausa doma: Kā būtu, ja Es (un spēle sākās…) darītu ko līdzīgu, tikai četru nedēļu vietā skrietu deviņas (no šī brīža līdz gada beigām), tā – lai pa smuko sanāk gadu nobeigt! Katru dienu 10 km – tā kā nedaudz par daudz – tad nu piektdienās apņēmos 5-8 km pievārēt. Mana spēle, mani noteikumi… – pieslēdzās arī azarts un tas nozīmē, ka jautrība un gandarījums garantēts! Tā arī sākās mana prieka Spēle, kuras sākotnējie vienkāršie noteikumi ļoti drīz tika mainīti un tīši-netīšām kilometri paši noapaļojās uz 100km/nedēļā, ~450km/mēnesī, 10+km dienā un jau noskrietajām 9 nedēļām pievienojās arvien jaunas un jaunas nedēļas – ar domu: paskatīt, cik tad ilgi būs iekšā! Kāpēc tieši 10+km? – jo manī Laimes hormoni sāk atbrīvoties vidēji pie astotā kilometra un kas tad ir skrējiens bez endorfīniem? Vienkārša matemātika – garāks skrējiens = vairāk endorfīnu = lielāks Prieks un Enerģija! Šeit uzreiz teikšu lielu Paldies Mārim T, kas tieši šajā ieskrējiena laikā veica savu Projektu 666 un pārliecinoši pierādīja, ka var un kā vēl var.

No vienas puses pirmās četras nedēļas ir pašas grūtākās saņemšanās ziņā, jo tobrīd ieradums vēl tiek tikai radīts un audzināts, pēcāk jau tik atliek ļauties šim burvīgajam ieraduma spēkam un vienkārši izpildīt tā prasības bez liekām runām. No otras puses, regulāra ikdienas skriešana – tā ir vieglāk saņemties, jo atkrīt plānošana un domāšana – vai šodien skriet, jo Prāts jau atradīs daudz iemeslu, kāpēc neskriet un kas ir svarīgāks darāms.

Dariet jebko pietiekami bieži, un Jūs iegūsiet izveicību šajā jomā. Ikvienai darbībai ir tendence atkārtoties; atkārtota darbība izraisa ieradumu, un ieradums ir cilvēka otrā daba.
/O. Mandino/

Tā nu es skrienu un jūtos kā Polianna, kas radījusi savu Prieka spēli. Un aizmirstiet apkārtējo izsmieklu un bažas „ko teiks citi?” – tas laupa enerģiju. Skriešana ir lielisks veids kā pārvietoties Telpā un darīt to ātrāk kā ierasts, vērojot krāšņos dabas skatus, gan tuvākus, gan ne tik tuvus, ko daba rāda tikai tiem, kas ir noskaņoti to visu redzēt: Saules sveicienus rītam, mākoņu mijiedarbību ar Mēnesi un viļņu šalkoņu miglas ieplakā… Tas, kurš skrien pamana ne tikai gadalaiku maiņu, bet arī saož un izjūt apkārtnes smaržu, nosaka dienas noskaņojumu un saņem Enerģiju dubultā atdotajai. Piemēram, Rīga no rītiem ir pilnīgi citāda – piemīlīga, klusa, noslēpumaina un pat bikla, pretēji tam, kāda tā ir dienā – agresīva, skaļa, skarba un mežonīga, par ko arī pārliecinājās nerīdzinieki Ainārs un Magnus pērnās piektdienas prieka kopskrējienā. Skrienot tiek veiktas kā fiziskas aktivitātes, tā arī domu atbrīvošana atbilžu saņemšanai un dinamiskā meditācija, elpošana kopā ar Dabu, gandarījuma un miera gūšana. Skriešana ir piepūle tikai sākumā, pēc tam tas jau ir izveidojies par pozitīvu ieradumu, kas dod panākumu un baudu. Tik vienkāršā veidā – tik daudz bonusu – nu kā lai neskrien?

Kā jau iepriekš minēju – Tā ir mana Spēle, ar maniem noteikumiem, kurus varu mainīt vienīgi Es un darīt to, kad vien labpatīkas. Nav nekādas piespiešanās – jebkurā brīdī Spēli var pārtraukt vai radikāli mainīt noteikumus. Man tika teikts, ka tā nav labi, ka tā nav pareizi, jo vismaz vienu dienu nedēļā ir jāatpūšas… mana atbilde pavisam vienkārša – tā ir cita spēle; manā spēlē ir cita veida atpūta un citi noteikumi… Vēl man patīk vērot cilvēku sejas izteiksmes, kad atbildu uz viņu jautājumu – un cikos tad Tu celies? Nu vienkārši nevar nesasmaidīties. Darbdienās es ceļos tūlīt pēc plkst. 4:00, miegam veltot 5-6 stundas, skrējienam, iesildīšanās un atsildīšanās procesam atvēlot ap 2 stundām, pēc tam nesteidzīgi ieturētas pamatīgas brokastis un prom uz darbu. Esmu secinājis, ka skrienot nevar domāt negatīvas domas – vienkārši fiziski nav iespējams – tāpēc tas ir arī lielisks pozitīvisma treniņš un paraugstunda. Tas, kurš skrien rīta agrumā, dienu uzsāk ar mierīgu ķermeni un prātu, un milzu Enerģiju.

Es teiktu, ka tā ir Vispasaules Mīlestības sajūta, kas liek celties rīta agrumā, meklēt kedas un doties ārā pēc Brīvības devas, pēc veselības malka, alkas pēc svaigā gaisa, ko ieelpot pilnu krūti, rīta sveicienu nodošana agrīnajiem sētniekiem vai vientuļiem suņu staidzinātājiem; tā ir tāda kā pozitīva atkarība, kurā iesaistīts viss organisms, gan fiziskais, gan mentālais, gan garīgais – Tu izej ielās un dodies, kurp kājas pašas nes, ļaujoties vēja plūsmai un zvaigžņu ceļam, brīvā domu lidojumā sevi uzlādējot. Šīs spēles ietvaros esmu skrējis gandrīz visās diennakts stundās, izņemot laika posmu starp 1.30 – 2.30, un viennozīmīgi varu teikt, ka mans laiks ir 4.30 – 6.30 no rīta – tad laiks apstājās un iestājas lielais prieka Brīdis.

Nav iespējams uzskaitīt visu, ko esmu guvis pateicoties šai Prieka spēlei: vairāk iepazinis sevi, savas robežas, savas stiprās puses, nostiprinājis pārliecību un ticību sev un saviem spēkiem, jo, kā jau minēju, Prāts, kuram patīk analizēt (kāpēc tik daudz ir jāskrien???), pētīt un visu sarežģīt, līdzi skrien ļoti reti, jo skrējienā tas nav vajadzīgs. Cik gan bieži dienas gaitā sanāk brīdis paņemt pauzi un pajautāt sev – kā es šobrīd jūtos? Vai mani kas uztrauc? Pavisam nesen – Lāčplēša dienas ietvaros, realizēts arī pusProjekts „Pusīte”, kura noteikumi pieteicās tādi – vienu nedēļu (septiņas dienas) katru dienu noskriet vismaz pusmaratona distanci (21.1km), tajā iekļaujot vismaz 5km jaunu un neskrietu vietu apskati un izpēti – uhh, cik interesants un saistošs izvērtās šis pasākums.

Noteikti šī Spēle ir izmainījusi mani, manu dzīves uztveri un būtību – esmu kļuvis vēl pozitīvāks; ja man uzdod jautājumu, kas sākas ar – vai Tu vari…? tad nemaz nenoklausoties līdz beigām, atbildu – JĀ, jo apzinos, ka, iespējams, ir it viss! Vajag tikai atmest Prāta ierobežojumus un skatīt dziļāk… un vēl šī unikālā iespēja mainīt attieksmi – es gribētu domāt, ka pamatus šai prasmei esmu apguvis un nostiprinājis skrienot „īpaši labvēlīgos laika apstākļos” – kad kārtīgs saimnieks pat suni ārā nedzen vai arī tajās reizēs, kad sāpes lika par sevi manīt – pārlieku aizraujoties ar futbola spēli vai neveiksmīgi pamežģot kāju – vienkārši sāpes tika izslēgtas un aizmirstas. Un kā ar tām reizēm, kad pēcpusdienā tika uzskriets garāks gabals 30+km un jau nākošā rītā tiek iziets ar kedām kājās ar domu uzskriet? Pirmie kilometri tādi mazliet amizanti, ar taisnām un stīvām kājām, – šādos brīžos es saku, ka muskuļi šādā veidā izsaka pateicību par labi padarītu darbu – jau pēc brīža saproti, ka kājas ir atguvušas savu elastību un var atkal baudīt ierasto kustību prieku. Ikvienā situācijā, ja es nevaru mainīt pašu notikumu – es vienmēr varu mainīt ar kādu attieksmi to uztvert!

Un vēl, protams, jāpiemin Prieka skrējienu sastāvdaļa – Pateicību sūtījumi. Pateicības par visu: par brīnišķo iespēju skriet, par vēlmi to darīt, par veselību, kas tikai uzlabojas, par jaukajiem laika apstākļiem, par satikto suņu staigātāju smaidu vai vientuļo sētnieku priecīgo labrīt-atbildi, par dzīves kvalitāti, kas tikai uzlabojas, par kolosālajiem cilvēkiem apkārt un spēka apziņu pašā! Tas iedvesmo – tā arī turpinām! Un, protams, milzum-lielā pateicība manai mīļotajai par sapratni un atbalstu!

Nu jau ir pagājušas vairāk kā 400 dienas kopš spēlēju savu Prieka spēli. Kas būs tālāk? Kurp skriet, ko jaunu izdomāt? Es ļoti labi apzinos, ka it viss mums ir dots uz laiku, un pieķerties kaut kam ar nagiem un zobiem, cerībā uz neatlaišanu un noturēšanu, būtu muļķīgi un varbūt pat sāpīgi… Dienas skrien kā stirnas – es tām pakaļ… ar acīm plaši vaļā un atvērtu sirdi – gatavs ieraudzīt jaunu iespēju un pārvērst to par izdevību! Mums izdosies!

Radiet paši savas spēles, savus noteikumus un izbaudiet procesu – dzīve ir pārāk īsa, lai to dzīvotu ar nopietnu sejas izteiksmi un sarauktu pieri… Tagad gan – skriet!

30 komentāri rakstam Ar spēles garšu gada garumā

 • MaTisha

  WOW!
  Super, es tagad 100% izveidošu savus spēles noteikumus.
  Šis teksts iedvesmo uz lieliem darbiem.

 • Hiēna essnee

  Iedvesmojoši, paldies! :)

 • Spāre lido bite_L

  dzīvesprieks dzirksteļo no katras rindas!

 • KarīnaK kariiiniite

  Pazīstamas sajūtas, šie agrie rīta skrējieni ir tik ļoti uzlādējoši.
  Tā tikai turpināt! :)

 • Niklase Solča

  Tāds pozitīvisms un dzīvesprieks!:) Vairāk šādus cilvēkus, mums visiem apkārt! :)

 • putns putns

  Paldies, Gint! Izlasīju ar baudu. Prieks par tavu spēles prieku. Tev lieliski sanāk.

 • eees eees

  Šim es ticu -> “milzum-lielā pateicība manai mīļotajai par sapratni un atbalstu!”
  Ne katra “otrā puse” būtu ar mieru, ka katru rītu agri tiek uzliekts modinātājs, lai ietu paskriet :)

  Prieks par Tavu pozitīvismu, par prasmi novērtēt skaisto :)
  Katram kurš skrien katru dienu ir savs stāsts, sava spēle
  Svarīgākais- lai nepietrūkst iedvesmas, gribasspēka un galvenais veselības! :)

 • RimantsL RimantsL

  Iespaidīgi!!!

 • Ainīc Ainīc

  Īsts iedvesmas avots ikvienam! Ar Ginta apņēmību un optimismu var milzīgus kalnus gāzt! :) Dzīvespriecīgāku cilvēku par Gintu līdz šim nav nācies sastapt! Tā turēt! :)

 • islanduurs islanduurs

  hei-hei, draugi! Paldies par labiem vārdiem, prieks, ka esam uz viena viļņa – tiekamies ielās :)

 • zviedrss zviedrss

  Vairāk kā spēcīga spēle(apņemšanās), lai izdodas uzvarēt arī visas turpmākās spēles :)Noskrien

 • Labinieks Labinieks

  Nepazīstu personīgi Gintu, bet esmu pamanījis, ka viņa pozitīvisms un fantastiskā “spēles” izbaudīšana ir ietekmējusi arī mani, protams, pozitīvā ziņā. Un teksts:”…šādos brīžos es saku, ka muskuļi šādā veidā izsaka pateicību par labi padarītu darbu”, stāv man atmiņā tagad visos brīžos, kad pieslēdzas prāts un mēģina atrast iemeslus treniņa izlaišanai :) .

 • anete.melanija anete.melanija

  Ja es saņemtos uzrakstīt garāku tekstu par vienkārši komentāriem, tas būtu tāds…Varbūt kādas detaļas. Paldies par tik lieliskos vārdos izteiktu domu! Parādīšu šo ierakstu savai labākajai draudzenei, no kuras saņemu jautājumus: kā?kāpēc?bet…?un būšu atbildējusi tā, kā patiešām gribētu atbildēt :) paldies!

 • m.jordan m.jordan

  Latvijā no rītiem baigi tumšs un drēgns,tāpēc ielās uz katriem 500 sētniekiem tikai 1 skrējējs.

 • Andulis

  Vakaros otrādi :)

 • Sanča_Ro Sanča_Ro

  Lielisks raksts!
  Prieks, ka vēl kāds bez manis ceļas plkst. 4, lai skrietu prieka pēc. Kopā jautrāk! Nu re, arī es spēlēju Prieka spēli :)

 • Vita

  Neskrienu. Nesportoju. Bet nu jau raksta visū sagribējās paskriet! Gint, Tev jāturpina rakstīt! Varbūt es sākšu skriet :D

 • guncha guncha

  kā var piecelties 4:00…ziemā..brrr, par to vien jau var apbrīnot Tavu apņēmību, bet skriet tik agri es pat fiziski nevarētu…, lai izdodas sasniegt iecerēto!!!

 • gatca gatca

  apskaužams gribasspēks :) motivācijas deva kādam laikam garantēta, paldies :)

 • Vizbuliite Vizbuliite

  Ļoti pazīstamas sajūtas. Agrie rīti pilsētā, 10km – ideālā distance. Tas bija tik forši. Un tad iejaucās darbs, daudz darba. Tava apņēmība ir labs piemērs un iedvesma jaunām spēlēm!

 • JanisG JanisG

  Paldies… ;)

 • islanduurs islanduurs

  Paldies! – prieks dalīties priekā :)

 • Tiešām – kā var 4:00?? Njaa.. Bet foršs raksts, islanduur! Spēles gudrot – laba lieta, palīdz noturēt motivāciju, padarīt procesu interesantāku. Uzreiz atsauc atmiņā spēli, ko es pirms pusotra gada uzsāku – http://oreman.wordpress.com/2013/06/19/medibu-spele-paleo-gaume Tiesa, man tik ilgi nesanāca to turpināt, kā Tev..

 • OreMan, islanduurs ir manā komandā, ne Tavā, ha, ha,. .. :)

 • LindaP LindaP

  Paldies par ļoti interesanto un pozitīvu enerģiju izstarojošo rakstu ;) Par celšanos 4:00 rītā – tas tiešām ir tikai jāpadara par ieradumu un tad jau notiek pilnīgi dabīgi un noteikti piekritīšu, ka tām agrajām rīta stundām piemīt kāda īpaša maģiska enerģētika,kas visam, kas tajā laikā tiek darīts piešķir īpašu bruvību. Lai spēle tiek turpināta katru dienu arvien uz priekšu ;) Mazāk prāta, kas lēkā no pagātnes uz nākotni, bet vairāk būšanas tagadnē – brīdī bez domām, kad tikai pēda skrējienā pieskaras zemei, šādi tiešām iespējams izjust dzīves īsto garšu!

 • Simoonski Simoonski

  Lieliski! Kādu laiku neesmu paskraidījusi, bet jau labu laiku sēž galvā dažādu spēļu idejas. Šis dod iedvesmu kādreiz piecelties tik agri un izrauties ielās.

 • islanduurs islanduurs

  LindaP, paldies par paldies :) tieši tā – Šeit ir īstā vieta, un Tagad ir īstais laiks, šis brīdis ir unikāls – ķeram to :)
  Simoonski, kedas kājās un aiziet – ielās – tur ir daudz spēļu – katram pietiks un vēl pāri paliks.

 • janis.jeksevics janis.jeksevics

  Paldies islanduurs par jautro kompāniju NRM 2014, bez Tavas “pozitīvās potes” noteikti būtu kādas +10min rezultātam.

 • islanduurs islanduurs

  Hei-hei, Jāni! Prieks bij kopā ieskrieties, tad nu šogad skrienam rezultātam -20min! ko saki?

 • JanisG JanisG

  Skaisti… paldies Gint… ;)

Komentēt

  

  

  

Pievienotais komentārs var uzreiz neparādīties. Nevajag dubultā.