Biedriem

VSK Noskrien Facebook profils

Augstkalnes treniņu centrs

Skriešanā lai sasniegtu panākumus ir daudz jāskrien treniņos.  Nenoliedzami kaut ko ietekmē ķermeņa uzbūve, ģimenes stāvoklis un gribasspēks, bet galvenais ir treniņu darbs. Cilvēks ir slinks un izdomas bagāts, tāpēc tiek meklētas iespējas, ka ar mazāku darbu panāktu lielāku efektu un izmantojot savādāku pieeju sasniegtu vēlamo. Šajā ziņā lielu lomu spēlē farmācija un treniņu apstākļu maiņa.

Endurance Lab retinātā gaisa procedūra sportistiem atrisina abas problēmas. Nav jāmeklē aptiekārs un jāpamet valsts, lai dotos trenētos uz vietām kur kalni lielāki. Endurance Lab piedāvā procedūru kursu, kura laikā ķermenis tiek nodrošināts ar skābekļa daudzumu kāds pieejams kalnos. Šādas procedūras var izmantot sportisti, lai uzlabotu ķermeņa spēju pārstrādāt skābekli, kalnos kāpēji aklimatizācijai un pat uzlabojas vielmaiņa un iespējas zaudēt svaru.

Skābeklis ir galvenais ierobežojošais faktors sportā. Ja muskuļiem tiek piegādāts nepietiekams skābekļa daudzums, iestājas nogurums.  Atrodototies retinātā gaisā, hemoglobīns kļūst mazāk piesātināts ar skābekli. Lai kompensētu šo trūkumu, eritroepotīns jeb EPO, kas ir nieru izstrādāts hormons, veicina sarkano asins šūnu veidošanos kaulu smadzenēs, lai palielinātu hemoglobīna daudzumu un skābekļa piegādi. Pēdējo 30 gadu laikā, sportisti bieži izmanto EPO injekciju veidā kā dopingu, lai uzlabotu savas spējas izturības sacensību laikā. EPO injekcija sportā ir aizliegta, taču retinātā gaisa procedūras dabiskā veidā veicina EPO sekrēciju.

Endurance Lab retinātā gaisa procedūras uzlabo skābekļa piegādi un tā visa veida izmantošanu organismā. Dažādos pētījumos ir pierādīts, ka izmantojot retinātā gaisa procedūras, labi trenēti sportisti uzrādīja pārsteidzošu anaerobās veiktspējas pieaugumu par 40%  un aerobās veiktspējas pieaugumu par 20%.

 Endurance Lab retinātā gaisa procedūru rezultātā iegūtie uzlabojumi ir sekojoši:

  • Uzlabota jauda un ātrums
  • Palielināts VO2 jeb maksimālais skābekļa patēriņš
  • Palielināts spēks un izturība
  • Palielināts laiks līdz spēku izsīkšanai treniņu un sacensību laikā
  • Palielināta eritropoetīna hormona (EPO) izstrāde nierēs, stimulējot sarkano asins šūnu (RBC) ražošanu un uzlabotu skābekļa transportēšanu ķermenī
  • Palielināta kapilarizācija, kas veicina lielāku skābekļa piegādi audiem, muskuļiem un smadzenēm
  • Uzlabota mitohondriju atjaunošana (šūnas centrs aerobas enerģijas ražošanai), un mitohondriju fermentu ražošana, kas sekmē efektīvāku skābekļa izmantošanu enerģijas iegūšanai un nepieciešamāko fermentu antioksidantu aizsardzībai.
  • Samazināts vidējais sirds ritms un asinsspiediens
  • Palielināta cilvēka augšanas hormona izstrāde un izvadīšana
  • Samazināts ķermeņa atjaunošanās laiks pēc fiziskas piepūles
  • Samazināts nogurums
  • Muskuļi sāk efektīvāk izmantot skābekli
  • Muskuļi palielina spēju absorbēt pienskābi

Ulrika no projekta „Ulla pret Jāni” gatavojoties Ņujorkas maratonam izgāja Endurance Lab retinātā gaisa procedūru kompleksu un padalās ar savu pieredzi. „Endurance Lab man piedāvāja izmēģināt tā saucamo augstkalnes treniņu ciklu un es piekritu. Vai tas man palīdzēja? Grūti jau tā pateikt. Varu tikai pastāstīt par saviem novērojumiem. Slodzes laikā patērēju diezgan maz skābekļa un slodzes testi to apstiprināja, lai gan plaušu ietilpība man ir normāla. Tāda specifika. Tajā pašā laikā neelpoju īsti pareizi skrienot. Visu laiku elpoju caur muti, jo šķiet, ka, caur degunu elpojot, pietrūkst gaisa. Ņujorkā nopirku jaunas želejas, kuras pirms maratona neiemēģināju. Tikai trasē sapratu, ka tās ir daudz daudz biezākas par ierastajām – kā putra, kas mutē jāizšķīdina, lai vispār varētu norīt. Taupot ūdeni, maksimāli šķīdināju ar siekalām un tajā laikā daudz elpoju caur degunu. Tikai pie pēdējās želejas piefiksēju, ka faktiski varu to darīt brīvi bez problēmām. Tāpēc man šķiet, ka es esmu paņēmusi no tās treniņprogrammas to, kas man bija nepieciešams!”

Endurance Lab vadītājs Tālis Banga pats ir aktīvs izturības sporta veidu piekritējs. Pirms pievērsīsies izturības sportam, 10 gadus trenējies badmintona, bijis Latvijas junioru čempions. Pašreiz viņš visu savu treniņu procesu pakārtojis nākamā gada Pasaules čempionātam rogainingā un savām pirmajām Ironman sacensībām Francijā. Tālis ir piedalījies dažādās sacensībās gan Latvija, gan Eiropa, kā spilgtākās minot: 8 dienu MTB sacensības Transalp Challenge, 72h Czech Adventure Race, 32h Poland adventure racing championship (2.vieta), Eiropas garākais kajaku maratons 310 km (2.vieta), svarīga uzvara šogad izcīnīta Latvijas čempionātā rogainingā. Pārstāvot Rigas Ironman Team finišējis divās Ironman 70.3 sacensībās – Ironman Antwerpen un Ironman Eiropas čempionāts Wiesbaden, Vācijā.

Tālis padalās ar sacensībām kurās viņš gribētu piedalīties.

Yukon Ultramaratons Jukonā, no Vaithorsas līdz
Klondaikai, 700 km.www.arcticultra.de
Ekstremālākais triatlons pasaulē.www.nxtri.com
Piedzīvojumu sacensības Patagonijā Čīlē.www.patagonianexpeditionrace.com

 

Endurance Lab pakalpojumi pieejami VSK Noskrien lojalitātes kartes īpašniekiem ar 20% atlaidi.

28 komentāri rakstam Augstkalnes treniņu centrs

  • augstkalne – forši, bet Tālim tas Norvēģijas ironman izskatās interesants. + balvā, cik sarēķināju, 90K Ls..

  • Oblomoff

    “Dažādos pētījumos ir pierādīts, ka izmantojot retinātā gaisa procedūras, labi trenēti sportisti uzrādīja pārsteidzošu anaerobās veiktspējas pieaugumu par 40% un aerobās veiktspējas pieaugumu par 20%.”

    Būtu interesanti aplūkot linkus vai iegūt kādu citu informāciju par ‘dažādiem pētījumiem kur tas ir pierādīts’, ja tas nav noslēpums

  • Flinstons

    Tikai vai ir jēga no tādām “nodarbībām” sēžot atpūtas krēslā?! Cik man zināms, tad sportisti parasti brauc uz augstkalni TRENĒTIES un uzturas retināta gaisa apstākļos kādas pāris nedēļas, cik nu tur katram gara nometne sanāk… Vo tur būs efekts jūtams 100%, atbrauc atpakaļ un lido! Bet šitas izskatās pēc parasta cirpiena. Man gan ienāca prātā cita doma, proti, ja kāds tirgotu portatīvu retināta gaisa uzparikti, kuru varētu kā mugursomu uzmest mugurā, uzlikt masku un maukt treniņu, varbūt ar’ kaut kas labs sanāktu!

  • Kampars

    Var jau skriet tepat Latvijā, bet ar gāzmasku. Krievu armijā ir mēģināts :)

  • Aivars Aivars

    Gadu padzīvoju augstkalnē un paskraidīju katru dienu. Reizi pāris mēnešos atbraucu uz Latviju un tad brīnījos, cik gan viegli un ātri mājās skrienas. Balstoties uz savu personīgo pieredzi, varu teikt, ka efekts no skriešanas augstkalnē ir, bet cik tas noturīgs, to nezinu, jo tad to nepiefiksēju.

  • Stereotips Bullīts

    Interesanti, kādu iespaidu atstāj uz skriešanu spēja aizturēt ilgāk elpu gan nirstot, gan tāpatās, kā arī apzināti elpošanas cikla palēnināšanas “vingrinājumi”? Smēķēšana?

  • izlasot virsrakstu , nodomāju- O! Augstkalnē jauns treniņu centrs atvērts, Jāzvana Dudem, jānoskaidro, kur tas ir.
    Dobeles riteņbraukšanas klubam arī ir šāds aprīkojums, tikai sportisti procedūras laikā min pedāļus.
    >>Oblomoff- pačeko pasaules labākos garbalu skrējējus- Kenija, virs 2000 m virs jūras līmeņa.viņi augstkalnē piedzimst un izaug, retināts gaiss viņiem ir ikdiena ,atiecīgi attīstījušās plaušas, sirds un muskuļi. Un, kā smejies, nokāpjot no kalniem, viņi ieliek konkrētu kloķi visiem zemienes skrējējiem.

  • sm72 sm72

    Es arī esmu dzirdējis, ka dobelnieki par eiropas naudām esot iegādājušies “Augstkalne telti”, kurā var trenēties uz trenažiera. Interesanti būtu uzzināt, kādas par to atsauksmes.

    Mani arī konkrētais aparāts mulsina sakarā ar to, ka tas skābekļa bads būtu nepieciešams slodzes laikā.

    Treneris reizēm iesaka skrienot elpot caur degunu, kuram arī esot līdzīga iedarbība sakarā ar skābekļa badu.

    Vēl man doma šajā sakarā aizšaut decembrī uz Marbellu, lai papētītu sevi paskrienot kādu 800 metru augstumā pa tuvākajiem Istanas kalniņiem.

  • dot dot

    Skrienot pa pilsētu gāzmaska vai respirators pārāk piesaistīs apkārtējo uzmanību :)
    Ja mēs dzīvotu Japānā, varētu nēsāt medicīniskās sejas maskas. Pie mums vismaz ziemā varēs vilkt slēpotāju masku vai notīties ar šalli.
    Nezinu kā ir ar skābekļa badu, bet treniņos pie mazas slodzes cenšos elpot tikai caur degunu. Vispār ziemā, lai nesaldētu elpceļus, iesaka elpot tikai caur degunu.

  • ar šalli notīties, liekas, ka ir ne pārāk prātīgi, jo uz tās paliek kondensāts …

  • Andulis

    sm72, man liekas, ka 800 metros varētu vēl nekas īpaši neatšķirties. Reāls retinājums sākas virs 2000 m (kā agrais minētajiem kenijiešiem).
    Ierosinu parāpties augstāk, kaut vai tuvējā Sierra Blanca (brīvā tulk. – Baltajos kalnos) līdz virsotnei. :) Bet izskatās, ka ir citi, labāki. :)
    Tu jau pats skrēji 31.12.2009. Sv. Katrīnas maratonu, tas bija laikam 1500-1600 m virs Sarkanās jūras.

  • soļotāja Anita Liepiņa pirms dažiem gadiem stāstīja, ka guļot īpašā teltī, kurā arī spiediens mazāks.
    bet uz kalniem – cilvēki pirms sezonas brauc uz Slovākiju, Strbske Pleso, internetā raksta, ka ap 1300m vjl, dzīvošana nav dārga, pavasaris iestājas ātrāk kā pie mums.

  • sm72 sm72

    Andul, speciālisti saka, ka vajadzētu pamazām rāpties uz augšu un domāju, ka tie 800 metri varētu būt pašā laikā.

    Jāatzīst, ka tas Sv.Katrīnas maratons tiešām bija pasmags, jo jutu jau no pirmā km, ka elpot ir krietni grūtāk.

  • Andulis

    OK, ar speciālistiem negribu strīdēties. Par dažiem % mazāk skābekļa jau laikam būs. Vienīgi sevis pētīšana tad vēl paliks uz citu reizi. ;)

  • Andulis

    800 m vjl. cienītājiem varbūt noderētu arī Zakopane un apkārtne – Polijas Tatru pakājē. Taisni šajā augstumā atrodas jau pati pilsēta. Drusciņ tuvāk par Tatru otrā pusē novietoto Štrbske Pleso. :) Krietni lielāks centrs, ar attiecīgi lielāku kņadu un iepirkšanās iespējām. Speciālas skrējēju takas neatceros redzējis, taču kaut ko atrast jau noteikti var. Viena no lētākajām (gan ne smalkākajām) apmešanās vietām varētu būt Dom Turisty, pašā centrā. Komforta mīļotājiem – neskaitāmas citas iespējas.
    Nokļūšana – 10,5 Ls nakts autobuss līdz Varšavai, drusku vairāk – ar vilcienu līdz Krakovai pa ~2h 45min (Didzis palabos, ja kļūdos); beigās 2h brauciens ar busu (gana bieži iet) pa jau drusku paugurainu, vietām ainavisku šoseju – kādi 15-20 zloti.
    Tikpat – atceļam. Domāju, ka pieņemami.

  • Aivars Aivars

    Anduli, Tu tīši vai netīši vilini mūs prom no šī raksta tēmas un Endurance Lab piedāvātās retinātā gaisa procedūras sportistiem, piedāvājot pavisam citas alternatīvas. Fui! :))

  • Andulis

    Lidojoša muca šeit neesmu (avioreisus nereklamēju), taču poļu spiegs gan… :))

  • sm72 sm72

    Vai Andul esi atradis kādu labu karti, kur ir piefiksēti augstumi vjl? Padalies info lūdzu.

  • Jānis

    Kāds nezina, cik maksā šādas procedūras? Un cik ilgi ir jāveic kursi ?

  • Andulis

    sm72: Neko tādu speciālu nezinu, vienkārši Google kartei ielieku ķeksi pie Terrain, pēc tam palielinu (“pievelku” tuvāk), kamēr sāk parādīties augstumlīnijas. Jo vairāk palielina, jo labāka “augstuma izšķirtspēja”. Nav perfekti, nav pārāk ērti – bet priekšstata iegūšanai pietiek.
    Piemēram, Istanas apkārtne.

  • Andulis

    Jāni: Cenas redzamas TE. Par ilgumu, droši vien, jāvienojas konsultācijās. Nez kāpēc ir aizdomas, ka “jo ilgāk/vairāk, jo labāk”… ;)

    [Labojums 11.12.2011.: “TE” bija saite uz endurancelab.lv lapu, kas vairs nedarbojas.]

  • Augstuma lietas var ērti ar šo noskrien.lv rīku dabūt – http://www.noskrien.lv/noskrietais/cik-es-esmu-noskrejis/

  • Biju parliecinats kad sis ir reali labi, bet nupat sanaca loti intresanta saruna ar profesoru Viesturu Kraukstu, kas so visu nolika. Del ta ka retinaitais gais ir bariski saspiests un nedod vaidzigo efektu ko reali dod augskalnes retinatais gais. Vel veikds ka ir jaielpo ir perfekts veids ka tik pie kada virusa, piemers ir LV biatlonisti, kad viniem sakas problemas ar slaveno virusu visi ka viens izgaja cauri labratorijai uz testu, pec tam katrs nakamais ari sanem virusu jo trubas jau tad nevar izstiri, vai netira.

  • Andulis

    Par vīrusiem varētu būt taisnība. :(

    Par “retinaitais gais ir bariski saspiests” – izklausās jocīgi, nav skaidrs, ko tas nozīmē. Kas un kā īsti traucē sasniegt efektu? Neesmu gan šo procedūru izmēģinājis, taču – vai tad nav vienalga, kādā veidā retinājums iegūts?

  • IlzeP ilksy

    Varbūt ar “retinātais gaiss ir bāriski saspiests” ir domāts, ka patiesībā tas ir nevis retināts, bet ar mazāku skābekļa saturu? Nezinu, kā ir īstenībā, tas tikai tāds minējums…

  • Andulis

    Paldies, ilksy! Nebiju uzmanīgi izlasījis Endurance Lab tekstu:
    Līdz ar normobāriska hipoksiska (samazināts skābekļa daudzums) gaisa izveidi, ir iespējams simulēt augstumu līdz 6400m …”
    Tieši tā arī sanāk – spiediens normāls, tikai skābekļa mazāk.

    Hmm… tad Krauksta kungam kaut kādā mērā taisnība. Efekts būs, bet ne TIEŠI TĀDS kā augstkalnē, jo izpaliek retinājuma iedarbība. Taču – varbūt tā ir pat labāk?

  • Ja ko vins ar to bija domajis pajautasu, lai izskaidro, kad atkal bus tada taisniba. Vel vins mineja par petijumu kur bija salidzinats kalnu efekst tiem kas ir dzimusi/dzivo augsa un tiem kas zivo leja pie juras. Sanak ta ka mums ieteicams augs dzivot, bet leja treneties.

  • Ģeniāla doma, nākamreiz pirms Nordea maratona būs jāiemēģina šī procedūra. :)

Komentēt

  

  

  

Pievienotais komentārs var uzreiz neparādīties. Nevajag dubultā.