Biedriem

VSK Noskrien Facebook profils

Farmācijas atbalsts skrējējiem – bāzes līmenis

Sadarbībā ar Dion Sportlab iepazīstinām ar skrējējiem papildus nepieciešamo no farmācijas. Sākam ar bāzes līmeni, kas nepieciešams visiem, kas skrien vidējā un augstā līmenī un dara to regulāri. Amatieriem, kuri skrien neregulāri un tikai veselības nostiprināšanas nolūkos, pilnīgi pietiks ar multivitamīniem. Ko no farmācijas lieto tu, tāpēc ka skrien?

Multivitamīni

Slodzes laikā organismam nepieciešams lielāks vitamīnu daudzums. Skrējēja ēdienkartē būtu jāiekļauj liels daudzums dārzeņu un augļu, riekstu, neapstrādātu graudu produktu, pie tam svarīgi, lai ēdienkarte būtu maksimāli dažāda. Pie vidējām un augstām slodzēm, īpaši intensīvu treniņu ciklu laikā, sezonas laikā, sportiskās formas “pīķa” laikā nebūs iespējams visus nepieciešamos vitamīnus uzņemt tikai ar pārtiku. Multivitamīnu kompleksam būtu jāsatur palielinātas devas antioksidantu (pirmkārt C un A vitamīni), В grupas vitamīnus (В1, В2, В6, В7, В9).

Ņemot vērā dažādas klientu prasības, Dion Sportlab pašlaik piedāvā 3 multivitamīnu kompleksus pieaugušajiem (αMULTI-VIT125,ωSPORT-VIT100 и ωEXTRA-VIT200 ) un 1 kompleksu bērniem līdz 12 gadiem (ιKINDER-VIT100).Izstrādes stadijā ir vēl viens preparāts – ωULTRA-VIT2500. Optimāla izvēle amatierim ir komplekss αMULTI-VIT125. To var lietot ikdienā cauru gadu bez konsultācijām ar sporta ārstu. Pārējie kompleksi pieaugušajiem būtu jāizvēlas pēc konsultācijām ar speciālistu.

Minerālvielas

Jo lielāka skrējiena intensitāte un/vai ilgums, jo lielāka organisma nepieciešamība pēc tādiem minerāliem kā kalcija, magnijs, cinks. Papildus tos uzņemiet nopietnu treniņu dienās un 2-3 dienas pirms sacensībām. Lai uzsūktos kalcijs, nepieciešams noteikts daudzums D vitamīna, magnijs un cinks labāk uzsūcas kopā ar C vitamīnu. Ideāli, ja preparātā šie minerāli jau būtu kopā ar aminoskābēm kā dabā.

Visu minēto Dion Sportlab ņēma vērā izstrādājot kompleksu αCa-VIT700. Preparāta sastāvā ir Ca + Mg и Zn savienojumos ar aminoskābēm + vitamīni D и С).

Atsevišķi vēlamies pieskarties dzelzs trūkumam organismā. Paaugstināta riska grupā ir praktiski visas sievietes. Arī vīriešiem jāseko dzelzs, hemoglobīna un eritrocītu līmenim. Šie rādītāji ir pamats visos cikliskajos jeb izturības sporta veidos. Problēma ir organisma vājā spēja uzņemt dzelzi. Ja organismā ir dzelzs deficīts, nepieciešams ilgstošs 2-3 mēnešu preparātu lietošanas cikls.

ιHEMATO-VIT300 – unikāls Dion Sportlab izstrādāts preparāts, kas maksimāli palielina dzelzs biopieejamību. Dzelzs kompleksā ar 5 retzemju minerāliem, ar Ca un Mg un ar 2 vitamīniem D и Е. Šo preparātu vajadzētu lietot tikai pēc konsultācijām ar ārstu un laboratoriskiem izmeklējumiem, kas apstiprina dzelzs trūkumu organismā.

Аntioksidanti

Skrienot oksidācijas stress, kas izsauc brīvo radikāļu rašanos, ir visspēcīgākais, salīdzinot ar citiem sporta veidiem. Vidējo un garo distanču (maratoni un garākas distances) veikšanas laikā brīvo radikāļu daudzums sasniedz draudīgus apmērus. To lielais daudzums nodara nopietnu kaitējumu orgāniem un muskuļu šķiedrām, uzkrājoties tie samazina skrējēja darba spējas. Organismam tikt galā ar lielu skaitu brīvo radikāļu palīdz antioksidanti. No dabīgajiem antioksidantiem pats spēcīgākais ir С vitamīns. 1000 – 2000mg uzņemšana pirms intensīva skrējiena palīdz ievērojami uzlabot rezultātus. Tāpat labi antioksidanti ir А un Е vitamīni, koenzīms Q10, каrotinoīdi (likopens, luteīns u.c.), bioflavonoīdi (hesperedīns, кvercitīns, rutīns u.c.). Kaut arī antioksidējošās īpašības tiem nav tik spēcīgas kā C vitamīnam, visi šie dabīgie preparāti tiek plaši pielietoti visā pasaulē. Tikai pie īpaši lielām slodzēm (maratons ātrāk par 2:15, ultramaratonos) attaisnojama būtu visspēcīgākā sintētiskā antioksidanta N-acetilcisteīna lietošana.

Vienā kompleksa ηC-VIT1750 tabletē ir 1000mg dabīga vitamīna С un papildus antioksidanti no ciedra, citrona, acerolas naturālajiem ekstraktiem.

Omega-3 taukskābes

Izpratne par Omega-3 taukskābju nozīmi cikliskajos sporta veidos ievērojami augusi tieši pēdējos gados. Adekvāts Omega-3 taukskābju lietošanas līmenis uzlabo organisma atjaunošanos pēc slodzēm, palīdz superkompensācijas procesā. Ar parasto pārtiku ir grūti nodrošināt nepieciešamo šo polinepiesātināto taukskābju daudzumu. Lietojiet pa 1000mg Omega-3 katru dienu cauru gadu. Tāds daudzums ir 2000mg kvalitatīva zivju eļļas koncentrāta kapsulās, arī 5ml (tējkarote) auksti spiestā linsēklu eļļā.

Novērtējot Omega-3 nozīmību, šī produkta izstrādē Dion Sportlab vislielāko uzmanību pievērsa izejmateriāla kvalitātei. Preparāts ηOMEGA3-VIT600 tirdzniecībā parādīsies tuvāko pāris mēnešu laikā.

Ogļhidrātu – elektrolītu dzērieni (izotoniskie dzērieni)

Ūdens un elektrolītu zudumu atjaunošana kļūst svarīga jau pēc 30 – 45 minūšu gara skrējiena, palielinot skrējiena laiku līdz 1 – 1,5 stundām, tā jau skrējējam kļūst par kritiski svarīgu uzdevumu. Pie vēl garākām slodzēm svarīga kļūst arī enerģijas uzņemšana ar ogļhidrātiem.

Nenāks par ļaunu vēlreiz atkārtot šīs tēmas pamatnoteikumus:

  • izotoniskie dzērieni, kas atbilst asins sastāvam, ļauj labāk uzsūkties ogļhidrātiem un minerālvielām, tāpēc tie būtu jālieto pirms skrējiena vai uzreiz pēc tā;

  • hipotoniskie dzērieni (50-75% no izotoniskā) labāk atdod organismam ūdeni, tie jālieto skrējiena laikā;

  • īsām distancēm (līdz 1-1.5 stundām) dzēriena saturā jābūt «ātrajiem ogļhidrātiem» – izvēlaties izotoniķi, kas pamatā sastāv no mono- (glikoze, fruktoze) un disaharīdiem (saharoze, maltoze);

  • vidējām distancēm(līdz pusmaratonam) nepieciešams vairāk enerģijas – dzēriena sastāvā ne mazāk kā pusei ir jābūt vidēja garuma ķēdes polisaharīdiem (dekstrīniem, maltodekstrīnam). Šāds dzēriens pie līdzīgas koncentrācijas saturēs 2-3 reizes vairāk enerģijas, salīdzinot ar iepriekšējo;

  • garajās distancēs enerģijas uzņemšana kļūst tikpat nozīmīga kā izvairīšanās no dehidratācijas – dzēriena ogļhidrātiem 95 – 100% jāsastāv no polisaharīdiem;

  • ogļhidrātiem uzsūcoties piemīt sinerģijas efekts, piemēram, fruktoze ar glukozi kopā uzsūcas ātrāk nekā katra atsevišķi;

  • priekšroku dodiet polikomponentu dzērieniem vai maltodekstrīniem; taču vidējās un garās distancēs izvairieties no dzērieniem ar augstu fruktozes līmeni, jo tā nekalpo kā tiešs enerģijas avots, tā vēl aknās jāpārstrādā par glukozi;

  • izvairieties no dzērieniem ar sintētiskiem cukura aizvietotājiem (аspartāms, saharīns u.c.) – tie tikai padara dzērienu saldāku, labuma nekāda un to nekaitīgums vēl ir stipri diskutabls;

  • izvairieties no dzērieniem ar invertētu maltozi (izomaltulozi), trehalozi un inulīnu – tie ir nekaunīgi mārketinga triki, bez pamatojuma pievienojot visur, kur tik var, jaunatklātas un modernas substances;

  • esiet uzmanīgi ar dzērieniem, kas satur kofeīnu, – šīs vielas pārdozēšana var dot pilnīgi pretēju efektu;

Īsajām distancēm Dion Sportlab piedāvā dzērienu πISO-CARB450 – monosaharīdu (glukozes un fruktozes) maisījumu ar 5 minerāliem. Garajām distancēm ideāli derēs πWAXY-CARB1000 – maltodekstrīns ar ļoti zemu dekstrozes ekvivalentu (5-8DE). Vidējās distancēs piedāvājam jaukt augstāk minētos preparātus proporcijās 1:1 līdz 1:2 atkarībā no distances garuma.

Sagatavoja Dion Sportlab

Turpinājums sekos:

  1. Profesionālais līmenis (atjaunojošie preparāti, кreatīns, artropotektori, L-karnitīns, aminoskābes)
  2. Speciāli gadījumi (atjaunošanās pēc traumām, pēc marathona, каrbo uzlādēšana, «sausināšana»).

16 komentāri rakstam Farmācijas atbalsts skrējējiem – bāzes līmenis

  • Ainars Ainars

    Pateicoties Dion Sportlab atsaucībai laižam gaisā pirmo no rakstiem par sporta pārtiku. Tā teikt – pēc skatītāju daudzkārtējiem lūgumiem:)

  • turiburu turiburu

    Paldies! Ļoti noderīga informācija.Gaidu turpinājumus.Īpaši
    interesē viss saistībā ar ilgstošām slodzēm treniņos un sacensībās,kā arī par ātru atjaunošanos vairāk dienu startos.

  • Janka

    “maltodekstrīni” – vai nav vnk “maltodekstrīns”?
    “glukoze” – taa pati “glikoze”.

  • papucis

    Paldies par operativitāti. Nez, kas domāts ar “Profesionālais līmenis” ?

  • xorix xorix

    Paldies, jauki, ka visa informācija vienuviet. Kopumā skatoties man tie visi preparāti (pēc sastāva) laika gaitā ir jau iepirkti un atbilstoši arī lietoju. Bet ir viena problēma – vēl tikai jāiemācās skriet :)
    Gaidīšu turpinājumu šim rakstam!

  • voļda valdis ņilovs

    Paldies par skaidro Vitamīnu aprakstu.Ņemšu vērā ieteikumus,lai gan pats jau lietoju no Oļega Maļuhina ieteiktajiem (C-VIT 1750;MULTI-VIT 125).Nesen sāku lietot,pagaidām varu teikt,ka man tas palīdz sportojot,veicina sportisko izturību un veselības noturību:)

  • Rozamunde Rozamunde

    Paldies par saturīgo informāciju, kas atvieglos izvēli!
    Jauki, ka arī par bērniem padomāts – noteikti nopirkšu savai sportistei.

  • mb mb

    kas ir maltodekstrīns? E1400 ?

  • Andulis

    Jā, apmēram. Vadoties pēc iegūšanas veida, varbūt precīzāk iznāk E1401 vai E1405… bet neesmu īpaši iedziļinājies… http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_food_additives,_Codex_Alimentarius un http://en.wikipedia.org/wiki/Maltodextrin

  • Agatiite Agatiite

    Tuvākajā laikā plānoju papildināt krājumus. Ir kāds mēģinājis šī ražotāja uztura bagātinātājus un kādas atsauksmes?

  • Ainars Ainars

    Lietoju visparastāko MultiVit 125. Tagad, kad slodzes no 100 km nedēļā vēl palielināšu, arī domāju vēl ko paskatīties klāt, droši vien minerāļu kompleksu.

  • Kuks Kuks

    Iegādājos MultiVit125 un CaVit700. MultiVit vēl nelietoju (jānobeidz pirms tam iepirktais WellmanSport), bet CaVit gan jau sāku vakaros.
    Man jau senāk nācās gan kalciju, gan magniju palietot…tā ka salikums MultiVit no r’ta un CaVit vakarā būs pašā laikā.

  • Ainars Ainars

    Visiem interesentiem:
    Iespēja iepazīties ar Dion Sportlab produktiem iztādē “ATPŪTA UN SPORTS 2012″ Ķīpsalā no 30. marta līdz 1. aprīlim. Stends B12.
    Pērc 3 preperātus, bet maksā tikai par 2!
    Bez maksas saņem to, kuram ir viszemākā cena.

  • ktn

    Sezona jau ieskrējusies, bet turpinājuma kā nav, tā nav!?!?

    > Turpinājums sekos:
    > Profesionālais līmenis (atjaunojošie preparāti, кreatīns, artropotektori, L-karnitīns, aminoskābes)
    > Speciāli gadījumi (atjaunošanās pēc traumām, pēc marathona, каrbo uzlādēšana, «sausināšana»).

  • No tiem īpašajiem produktiem diemžēl nekas nav pieejams noliktavā,tikai standartizētie amatieriem.daļu iekrajumus esmu iegadājies bet gribu vēl iepirkt to daļu kas domāta profesionālajai lietošanai,atšķirībā no Valda Ņilova kurš iespējams iztiek ar pāris produktiem,es jau pašlaik lietoju regulari 6 Dion produktus bet gribētu vēl klāt dažus profesionālākus OMEGA3-VIT600 / HEMATO-VIT300 un C-VIT1750

  • Ritvars Ritvars

    No tiem īpašajiem produktiem diemžēl nekas nav pieejams noliktavā,tikai standartizētie amatieriem.daļu iekrajumus esmu iegadājies bet gribu vēl iepirkt to daļu kas domāta profesionālajai lietošanai,atšķirībā no Valda Ņilova kurš iespējams iztiek ar pāris produktiem,es jau pašlaik lietoju regulari 6 Dion produktus bet gribētu vēl klāt dažus profesionālākus OMEGA3-VIT600 / HEMATO-VIT300 un C-VIT1750

    Vau, skaidrs viss. Es esmu amatieris un lūdzu liec amatieriem skriesim.lv datu bāzē čipu laikus, nevis kā porfiņiem no starta līnijas ar šāvienu!Diez vai vēlies stadionā skriet 5000 m ar pilniem 13 apļiem un tas rezultāts būs TEV pa prātam???? Man ceme ir uz Amsterdamas maratona rezultātiem….jo sartēju kā lēnais skrejējs no 2 starta grupas kura tika palaista 10 sek pēc 1 starta grupas! Varbūt teiksi ,ka ne pa tēmu šeit diskutēju, bet es šitātus brīnumus neēdu…esmu hobijnieks…P.S…vispār jau varētu manus datus droši vien dzēst laukā no skriesim.lv datiem,saprotu ,ka tur ir fufelis!!! Paldies ,ka izdzēsi(ceru)!

Komentēt

  

  

  

Pievienotais komentārs var uzreiz neparādīties. Nevajag dubultā.