Biedriem

VSK Noskrien Facebook profils

Ir jāsāk vienkārši skriet

Monvīdu pirmo reizi satiku pavisam savādā vietā priekš skrējējiem. Mēs nakts vidū vērojām uz deju laukuma trakojošus cilvēkus un runājām par rokenrolu. Man nākamais rīts bija grūts, bet milzīgu pārsteiguma sagādāja Monvīda ziņa – noskrēju 16 kilometrus un jūtos lieliski. Ceru, ka šī nelielā intervija, dos pārliecinošu atbildi uz jautājumu par to kas jādara, lai varētu noskriet desmit kilometrus, pusmaratonu, maratonu vai pat 55 kilometrus pa Siguldas kalniem, lai arī pirms tam parastu skriešanu uzskata par lielāko pasaules absurdu.

Kāpēc cilvēkam ir nepieciešamība vēsā rudens rītā skriet 55km pa Siguldas kalniem?
Man tas ir izaicinājums realizēt ko tādu, ko iepriekš dzīvē neesmu darījis. Manā kontā ir neskaitāms skaits ar slinkiem sestdienas rītiem gultā, ko reiz pa reizei pavada arī neiztrūkstoša paģiru sajūta. Tad šī bija iespēja iepazīt jaunas un neierastas sajūtas, jo savā dzīvē nekad neesmu skrējis maratonu. Sajūta skrējiena laikā un pēc tam grūti aprakstāma. Emocionālais pacēlums kā pirmajā randiņā ar meiteni. Reti ir bijuši brīži, kad tu pāris stundu laikā izbaudi emocionālo kokteili, kas sevī ietver gan smieklus, gan asaras, gan sāpes, gan uzvaras, gan mocības, gan atbrīvošanu.

Kas ir jādara, lai pirms gada nevarot noskriet pat kilometru, tagad varētu 55?

Ir jāsāk vienkārši skriet. No sākuma jāapzinās, ka progress nebūs straujš, ka būs grūti. Sākumā nav svarīgs pat distances garums ko noskrien, bet distancē pavadītas laiks. Sāku ar 15 minūšu ļoti lēnu skrējienu, bet centos to veikt pēc iespējas biežāk. Tā lēnām sāku palielināt aktīvai skriešanas nodarbībai atvēlēto laiku līdz atradu savu normālo ritmu un tempu, tad jau sāku strādāt ar distances garumu, jo pēc tā jau spēju plānot paredzamo nodarbības ilgumu. Pēc katras nodarbības atvēlēju laiku atsildīšanās procesam: pastaiga, elpošanas un staipīšanās vingrinājumi. Papildus skriešanai daudz mēģināju braukt ar kalnu divriteni gan bāzes kilometru uzkrāšanai, gan tehnikas pilnveidošanai krosa trasēs. Šobrīd zinu, ka pārāk maz uzmanības veltīju spēka treniņiem.

Kāpēc sāki skriet?

Bija periods dzīvē, kad viss bruka un juka, lai vai ko darīju nekas nesanāca un nesniedza gandarījumu. Man vajadzēja kaut ko darīt, lai atgūtu ticību sev un saviem spēkiem. Apzinājos, ka ir nepieciešams paveikt, ko tādu ar ko es pats varētu lepoties priekš sevis. Vienā vakarā apsēdos un sāku skicēt utopiskas lietas, ko man gribētos savā dzīvē realizēt. Drīz vien iezīmējās, ka tām visām ir viens obligāts priekšnoteikums – laba fiziskā sagatavotība. Vienkāršākais, ērtākais un loģiskākais veids kā sākt uzturēt sevi formā bija sameklēt vecās kedas uzvilkt “trenūzenes”, iziet uz ielas un sākt skriet pirmos soļus. Priekš manis skriešana ir kļuvusi par meditāciju un garīgu attīrīšanos.

Bērnībā sportoji?

Biju aktīvs ar plašu interešu loku, bet nenopietnu attieksmi pret treniņu darbu. Kā jau kārtīgam puikam pienākas esmu pamēģinājis turpat vai visus nacionālos komandu sporta veidus, starp kuriem visnoturīgākā interese bija par fubolu. Viennozīmīgi vieglattlētika un skriešana nebija manas favorīt disciplīnas. Obligātos normatīvus fizkultūras stundā uztvēru kā zobu sāpes un distanci garāku par 100m uzskatīju par lielāko pasaules absurdu.

Vai tu savus treniņus aizvadi pēc noteikta plāna?

Līdz šim viss, ko esmu darījis ir absolūta iesācēja līmenī. Šo to palasīju internetā, šo to draugi pēc savas amatieru pieredzes pastāstīja. Zinu, ka ir svarīgs balans starp slodzi un atpūtas periodiem. Tā kā mani nākotnes mērķi ir saistīti ar daudzdienu un ultra kategoriju pasākumiem, tad apzinos, ka primārais ir strādāt uz izturību un spēku. Pavasarī un vasarā miksēju skriešanu ar velobraukšanu. Pāris dienas nedēļā no rīta noskrēju 3-5km un vakarā 35 – 40km ar velo. Augusta beigās jau samērā skaidri nolēmu, ka vēlos noskriet Siguldas kalnu maratonu jau šogad, tāpēc sāku ieviest savā treniņu grafikā noteiktu režīmu ar nosacījumu, ka sanāk skriet vismaz vairākas dienas pēc kārtas ar pieaugošu distances garumu.

Nodarbību grafiks pēdējās 60 dienās:

10.09 – 6km

13.09 – 6km

14.09 – 8km

15.09 – 10km

17.09 – 8km

20.09 – 8km

21.09 – 10km

22.09 – 12km

27.09 – 10km

28.09 – 12km

04.10 – 12km

05.10 – 14km

06.10 – 16km

11.10 – 14km

12.10 – 16km

15.10 – 18km

19.10 – 20km

21.10 – 8km

23.10 – 16km

26.10 – 8km

30.10 – 55km (NIKE Siguldas Kalnu Maratons)

Priekš sevis atklāju, ka es priekšroku dodu skriešanas nodarbībām no rīta, jo pirmkārt izdodas sakārtot domas par plānotajām dienas aktivitātēm, otrkārt diena sākas ar padarīta darba sajūtu un treškārt ir ļoti daudz pozitīvas enerģijas priekš atlikušās dienas daļas.

Klasiskais maratons tevi neinteresē?

Esmu par to domājis. Pārskatīju nākamā gada sacensību kalendāru un šobrīd dzimst “ķecerīga” ideja  vienā nedēļas nogalē nobraukt TREK Philips MTB maratonu un noskriet Nordea Rīgas maratonu.

Vai tu būtu gatavs piedalīties skrējienā no Rīgas līdz Valmierai?

Man patīk parakstīties zem saukļa “Trakajiem pieder pasaule”. Es kā reiz skrienot Siguldā domāju, ka būtu interesanti noskriet no Rīgas uz Cēsīm, jo ar riteni es šo maršrutu esmu veicis vairākkārt, kāpēc lai tagad es to neizdarītu skrienot? Skrējiens Rīga – Valmiera kā reiz būtu lielisks treniņš šim pasākumam.

3 komentāri rakstam Ir jāsāk vienkārši skriet

Komentēt

  

  

  

Pievienotais komentārs var uzreiz neparādīties. Nevajag dubultā.